Gmina Smętowo Graniczne na Kociewiu zwyciężyła w konkursie "Grunt na Medal 2014". Już zainteresowali się tym biznesmeni z zagranicy. Przy węźle autostrady A1 Kopytkowo, niedaleko Borów Tucholskich i szosy wojewódzkiej, znajduje się najlepszy w Pomorskiem teren dla inwestorów. To "Grunt na Medal 2014", a prawo używania tej nazwy daje zwycięstwo, jakie gmina Smętowo Graniczne (na Kociewiu, powiat Starogard Gdański) odniosła w w ogólnopolskim konkursie.

Organizatorką tej rywalizacji, odbywającej się pod patronatem ministra gospodarki oraz Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej, jest Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
Gmina Smętowo Graniczne, zanim się znalazła na etapie ogólnopolskim, musiała pokonać rywali z terenu województwa. Pomorscy samorządowcy zgłosili do konkursu 13 terenów inwestycyjnych. PAIiIZ zaakceptowała preselekcję przeprowadzoną przez zespół Invest in Pomerania oraz wyłoniła cztery gminy, które się zakwalifikowały do drugiego etapu. Działka zaoferowana przez gminę Smętowo Graniczne była największa (liczy blisko 52 hektary) z tych czterech i okazała się najlepsza.

- Nasz "Grunt na Medal" znajduje się w obrębie utworzonego przez gminę Parku Inwestycyjnego Kopytkowo - informuje Zofia Kirszenstein, wójt gminy Smętowo Graniczne. - Już interesują się tym obszarem inwestorzy zagraniczni. Cieszymy się z tego, bo przybędzie miejsc pracy. W ożywieniu gospodarczym bardzo pomogło nam powstanie autostrady A1.
- Samorządy, które podjęły trud kompleksowego przygotowania terenów, zostaną wynagrodzone napływem wielu znaczących inwestycji - powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas konferencji podsumowującej wyniki VI edycji konkursu "Grunt na Medal 2014".