Jedna trzecia rodzin nie wysłała dzieci na wakacje. Ale odsetek gospodarstw, z których wyjechały wszystkie dzieci, jest najwyższy od 1993 r.

- To efekt programu Rodzina 500 plus, który poprawia sytuację dochodową rodzin - mówi dr Michał Pronobis z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku. - Jeżeli ludzie dostają dodatkowe pieniądze, to wiadomo, że będą je wydawać. Właśnie tu widzę przyczynę tego, że więcej rodziców wysłało swoje dzieci na wakacyjne wyjazdy.

Według ostatnich danych CBOS, w 56 proc. rodzin, w których są dzieci w wieku szkolnym, na co najmniej tygodniowy wypoczynek wyjechały wszystkie pociechy.

To najlepszy wynik od 1993 roku! Natomiast w 34 proc. rodzin na wakacje nie wyjechało żadne dziecko. Dlaczego? Respondenci najczęściej odpowiadali, że... przecież dzieci mogą wypoczywać w domu. Wskazywali też na problemy finansowe, brak czasu na zorganizowanie wyjazdu oraz na to, że dzieci są jeszcze zbyt małe lub że najmłodsi muszą pomagać rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa rolnego.

Jak dostać 500 zł. na dziecko: zasady przyznawania, warunki, dokumenty

Czy w Pomorskiem pojawiło się w wakacje więcej małych turystów? - Przy wzroście liczby turystów o ok. 15 proc. część z nich to z pewnością były rodziny z dziećmi - mówi Michał Brandt z Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

Jego słowa potwierdza Remigiusz Dróżdż z pomorskiego oddziału Polskiej Izby Turystyki.

- Statystyk co prawda nie prowadzimy, ale od dwóch lat widać, że Polacy coraz chętniej i coraz częściej wybierają wczasy nad naszym morzem. Spora część z nich zabiera ze sobą dzieci.

Większym niż rok temu zainteresowaniem cieszyły się także wyjazdy młodych Pomorzan. Wzrost zainteresowania ofertami odnotowało m.in. gdańskie biuro podróży Czerwiński Travel.

- Faktycznie, dzieci wyjeżdżało więcej niż rok temu. Głównie organizowaliśmy kolonie w Polsce, dużym zainteresowaniem cieszyły się wyjazdy w góry, np. do Karpacza. Rodzice za to niechętnie wysyłali swoje pociechy za granicę. Takich wycieczek sprzedaliśmy mniej niż w latach ubiegłych. Powodem był lęk związany z zagrożeniem terrorystycznym - mówi Katarzyna Chwastyk, przedstawicielka biura.

O dziecięcych wycieczkach mówi też Zdzisław Koliński, właściciel biura podróży Kaszub Travel, które swoją siedzibę ma m.in. w Kościerzynie: - Dzieci to około 10 procent naszych klientów. Podróżują głównie z dziadkami, którzy chcą spędzić trochę czasu ze swoimi wnukami. To dzieci w wieku od 10 lat w górę, zdarzają się nawet starsze nastolatki.

- Dla rodziców możliwość wysłania dziecka na wakacje to duży luksus, z jednej strony dziecko się rozwija, z drugiej - rodzice mają możliwość mentalnego wypoczynku - mówi psycholog społeczny z Uniwersytetu Gdańskiego Magdalena Wyszomirska-Góra.

Czytaj więcej na temat PROGRAMU 500 PLUS

monika.jankowska@polskapress.pl