Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Stop przekopowi". Mieszkańcy Krynicy Morskiej nie chcą kanału żeglugowego

Tomasz Chudzyński
Wielki baner z napisem "Stop przekopowi" przywitał w Krynicy Morskiej przedstawicieli Urzędu Morskiego w Gdyni, przygotowujących na zlecenie rządu plany budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Urząd prowadzi właśnie konsultacje społeczne związane z oceną wpływu na środowisko planowanej inwestycji.

Najnowsza wersja projektu lokalizuje kanał w tzw. Nowym Świecie, między Kątami Rybackimi a Krynicą Morską. To, zdaniem projektantów, najlepsze miejsce, najmniej zagrażające środowisku i ludziom.

- Mimo że budowa będzie poważną ingerencją w środowisko naturalne Mierzei Wiślanej, niosącą spore straty na obszarach chronionych programem Natura 2000 i parkiem krajobrazowym, to uzasadniony interes społeczny uzasadnia ten projekt - mówił mecenas Michał Behnke, z zespołu ekspertów opracowujących prognozę.

Zaznaczmy, kanał przez mierzeję miałby się stać częścią polskiego śródlądowego systemu transportowego. Przewidywany jest poważny rozwój przeładunku kontenerowego portów trójmiejskich. Ten ruch musi zostać przeniesiony, prócz dróg kołowych i kolejowych, na wody śródlądowe. Kanał przez mierzeję będzie służył transportowi kontenerów z Trójmiasta oraz rozwojowi polskiej części międzynarodowej drogi wodnej E60, wiodącej wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Dzięki kanałowi miałoby powstać około 2 tys. miejsc pracy, głównie w porcie w Elblągu.

Kryniczanie, których miasto przekop odciąłby od pozostałej części Mierzei Wiślanej, obawiają się przede wszystkim skażeń spowodowanych żeglugą transportową oraz zniszczeniem plaż, które miałyby wywołać instalacje kanału (głównie falochrony portu przy wejściu do przekopu).

- Te wszystkie dane są wirtualne, iluzoryczne - mówił Michał Goc, przeciwnik przekopu. - Przekopu nie będzie, przypniemy się do drzew - mówiła Sylwia Szczurek z Krynicy Morskiej.

- Kto nam zagwarantuje, że Krynica nie stanie się miastem wymarłym, nasze turystyczne pensjonaty nie upadną, bo nikt nad brudne morze nie przyjedzie - dodała Marta Niemczewska. - Czy ktoś analizował negatywny wpływ przekopu na Krynicę Morską? - Trzeba takie badania wykonać - zgodził się Michał Behnke.

Dodajmy, że do piątku została przedłużona możliwość składania wniosków w ramach konsultacji społecznych.

Poprzedni termin mijał w ubiegły piątek, 6 marca, czyli w dniu spotkania z mieszkańcami Krynicy Morskiej. - Z badań wynika, że Krynica Morska nie straci na przekopie - mówi Anna Stelmaszyk-Świerczyńska z Urzędu Morskiego w Gdyni.

Konsultacje społeczne w Krynicy Morskiej:

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki