Żużlowe talenty zjadą do Gdańska. Karol Żupiński, wychowanek...

  Żużlowe talenty zjadą do Gdańska. Karol Żupiński, wychowanek Wybrzeża, pokaże się kibicom

  Krzysztof Michalski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Czwartego lipca na stadionie przy ul. Zawodników w Gdańsku odbędą się dwa półfinały indywidualnych mistrzostw świata w klasie 250 cc.
  Żużlowe talenty zjadą do Gdańska. Karol Żupiński, wychowanek Wybrzeża, pokaże się kibicom

  ©Fot. Przemysław Świderski

  Co oznacza klasa 250 cc? Jest to przedsionek prawdziwego żużla. Dorośli, zawodowi żużlowcy ścigają się na maszynach o pojemności 500 cc. Najmłodsi adepci „czarnego sportu” zaczynają od 50 cc, ścigając się na minitorze. Dopiero jednak treningi na motocyklach 125 cc i zwłaszcza 250 cc stanowią właściwe przygotowanie do tego sportu. Na 250 cc można już ścigać się na dużym torze. - Na 250 cc można zobaczyć, czy ktoś nadaje się do żużla. Było już wielu świetnych na minitorze, którzy nie sprawdzali się na dużym obiekcie - mówi Lech Kędziora, trener Wybrzeża Gdańsk.

  To właśnie w Gdańsku, na stadionie przy ul. Zawodników, w dniu 4 lipca odbędą się dwa turnieje półfinałowe indywidualnych mistrzostwa świata w klasie 250 cc.
  Na gdańskim torze pojawi się trzydziestu dwóch zawodników w wieku 14-16 lat z Australii, Danii, Szwecji, Finlandii, USA, Niemiec i Rosji. Szesnastu najlepszych awansuje do finału, który odbędzie się w Toruniu.

  Żużlowcy, którzy zjawią się w Gdańsku, nominowani będą przez krajowe federacje. Na pewno zobaczymy Karola Żupińskiego, wychowanka Wybrzeża, który w czerwcu skończy 16 lat i będzie mógł zadebiutować w pierwszej drużynie w Nice 1. Lidze Żużlowej. Żupiński uznawany jest za jeden z największych żużlowych talentów w Polsce. W zeszłym roku mistrzostwa świata w 250 cc zakończył na drugim miejscu, ustępując pola jedynie Duńczykowi Jonasowi Knudsenowi. W gdańskim klubie chcą, żeby Żupiński jak najlepiej przygotował się do czerwcowego wkroczenia do dorosłego żużla, stąd pomysł, by ponownie wystartował w niższej klasie.

  Szanse na nominację do udziału w imprezie mają także dwaj inni zawodnicy ze szkółki Wybrzeża: Jakub Staszewski i Bartosz Tyburski. Uwagę zwraca zwłaszcza ten drugi, który w zeszłym roku został mistrzem Polski na minitorze, a dodatkowo zajął trzecie miejsce w mistrzostwach Europy. W tym roku, po ukończeniu trzynastego roku życia, przeniesie się na duży tor i na nim będzie mógł udowodnić talent.

  Gdańszczanie wciąż szukają kolejnych talentów. Po zakończeniu naboru do Młodzieżowej Szkoły Żużlowej do Wybrzeża cały czas mogą zgłaszać się chłopcy w wieku 13-15 lat, którzy będą chcieli spróbować swoich sił na motocyklach o pojemności 250 cc. Trener Kędziora zaprasza.

  TRZY WRZUTY. Arka ma komfort, a Lechia nie


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2017 Zagłosuj na faworytów

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2017 Zagłosuj na faworytów

  Studniówki 2018. Zgłoś swoją szkołę, a my zrobimy zdjęcia!

  Studniówki 2018. Zgłoś swoją szkołę, a my zrobimy zdjęcia!

  Nasza Historia - prenumerata cyfrowa z książką w prezencie [SPRAWDŹ]

  Nasza Historia - prenumerata cyfrowa z książką w prezencie [SPRAWDŹ]

  Jaka będzie pogoda? Aktualna prognoza pogody

  Jaka będzie pogoda? Aktualna prognoza pogody