Wygrana GTPR Gdynia, porażka Wybrzeża Gdańsk. Te końcowe sekundy...

Mistrz Polski lepszy od wicemistrza w PGNiG Superlidze kobiet. GTPR Gdynia, po nerwowej końcówce, pokonał Metraco Zagłębie Lubin 21:20. Emocje były także do końcowych sekund w meczu męskich drużyn Wybrzeża i Gwardii, ale w Gdańsku lepsi okazali się goście z Opola.

Piłkarki ręczne GTPR zagrały koncertowo początkowy kwadrans spotkania i wydawało się, że odniosą pewne zwycięstwo. Prowadziły już 9:4 i... nagle coś się zacięło. W efekcie pierwszą połowę wygrały różnicą zaledwie jednej bramki. Po przerwie sytuacja się powtórzyła. Na trzy minuty przed końcem spotkania gdynianki wygrywały 21:16, a jednak musiały drżeć o końcowy wynik spotkania. Przyjezdne zdobyły cztery bramki z rzędu, ale na wyrównanie już zabrakło im czasu. Gospodynie w ostatniej akcji już nie oddały piłki rywalkom. Zagłębie zajmuje drugie miejsce w tabeli, GTPR jest czwarty, ale do zespołu z Lubina traci dwa punkty i ma jeszcze zaległy mecz do rozegrania.

Wybrzeże chciało zrewanżować się Gwardii za mecz w Opolu. Tam prowadziło, ale w końcowych sekundach pozwoliło gospodarzom wyrównać, a potem przegrało w rzutach karnych. W Gdańsku też był horror i też z fatalnym zakończeniem dla podopiecznych trenera Marcina Lijewskiego. Gdańszczanie w pierwszej połowie prowadzili 7:4, ale potem goście zdobyli trzy bramki z rzędu. Do końca pierwszej połowy trwała wyrównana walka, a Mateusz Morawski zdobył bramkę na 13:13 dla Gwardii w ostatniej sekundzie. Po przerwie to Gwardia odskoczyła na trzy bramki, ale pogoń Wybrzeża okazała się skuteczna i w 58 minucie do remisu (23:23) doprowadził Damian Kostrzewa. Wydawało się, że ponownie będą potrzebne rzuty karne, ale na dwie sekundy przed końcem spotkania Mateusz Jankowski zapewnił zwycięstwo drużynie z Opola. Gwardia utrzymała trzecie miejsce w grupie pomarańczowej, a nad piątym Wybrzeżem powiększyła przewagę do ośmiu punktów. To oznacza, że szanse gdańszczan na bezpośredni awans do play-off są niewielkie.

GTPR Gdynia - Metraco Zagłębie Lubin 21:20 (12:11)

GTPR Gdynia: Kamińska, Kordowiecka - Janiszewska 7, Pękala, Stanulewicz, Zych 7, Kozłowska 3, Gutkowska, Śliwińska, Machado-Matieli 3, Szarawaga 1, Uścinowicz, Błaszkowska

Metraco Zagłębie: Wąż, Maliczkiewicz - Grzyb 2, Semeniuk 2, Trawczyńska 1, Buklarewicz 4, Rosińska, Górna 4, Piechnik, Jochymek 2, Wojtas 2, Belmas 1, Pielesz 2, Milojević

Wybrzeże Gdańsk - Gwardia Opole 23:24 (13:13)

Wybrzeże: Chmieliński, Pieńczewski - Podobas, Gądek, Bednarek, Komarzewski 5 bramek, Sulej 3, Rogulski 4, Prymlewicz 4, Wróbel 2, Adamczyk 2, Kostrzewa 3

Gwardia: Malcher - Lemaniak 1, Siwak 3, Zarzycki, Łangowski 2, Klimków, Tarcijonas, Mokrzki 2, Dementiew, Jankowski 7, Zadura 4, Mauer 4, Milewski, Morawski 1

Zbigniew Bródka chorążym reprezentacji w Pjongczang. "Fantastyczny sportowiec"