Polacy przegrali z Grecją i odpadli z EuroBasketu 2017

KM
AFP/EAST NEWS
Polscy koszykarze kolejny raz zawalili końcówkę i przegrali z Grecją 77:95. Tym samym odpadli z rozgrywek EuroBasketu 2017.

Przed meczem z Grecją wszystko było jasne: jeśli Polska wygra, awansuje z grupy, jeśli przegra, wraca do domu. Jeszcze kilka lat temu o zwycięstwie z Grekami nawet byśmy nie marzyli, była to bowiem czołowa ekipa Starego Kontynentu. Teraz jednak zespół z Półwyspu Bałkańskiego jest w rozsypce. Trener Kostas Missas objął kadrę ledwie trzy miesiące temu, koszykarze go nie akceptują, a do tego w składzie brakuje Giannisa Antetokounmpo, największej gwiazdy Greków.

Dlatego przed meczem Polacy mogli być optymistami. Niestety, tuż przed rozpoczęciem spotkania okazało się, że biało-czerwoni zagrają bez kontuzjowanego A.J. Slaughtera. Mimo to nasi koszykarze dobrze rozpoczęli spotkanie. Pierwsze minuty były co prawda wyrównane, ale z czasem Polacy zaczęli budować przewagę. Najpierw trzypunktową, potem sześciopunktową, i na koniec pierwszej kwarty prowadzili 29:23. W naszej drużynie dobrze wyglądało krążenie piłki po obwodzie i wyszukiwanie dobrych pozycji rzutowych.

Niestety, druga odsłona zaczęła się katastrofalnie dla nas. Grecy zanotowali serię 11:0 i wyszli na prowadzenie 32:29. Trwający ponad trzy minut impas w grze biało-czerwonych przełamał trafieniem za dwa punkty Łukasz Koszarek. Do końca kwarty przewagę mieli Grecy, którzy po pierwszej połowie prowadzili 49:43.

Po przerwie biało-czerwoni odzyskali właściwy rytm, a genialnie wręcz spisywał się Damian Kulig, który grał mecz życia i trafiał z każdej pozycji. Udało się nam odrobić trzy punkty straty i na 10 minut przed końcem przegrywaliśmy 67:70.

W ostatniej kwarcie nasi znów popełnili jednak stare grzechy. W decydujących momentach gubili się i popełniali proste, głupie błędy. Grecy natomiast grali jak chcieli i wygrali 95:77.

Polska - Grecja 67:70 (29:23, 14:26, 24:21, 10:25)

Polska: Kulig 26, Waczyński 17, Koszarek 12, Karnowski 7, Zamojski 5, Ponitka 8, Sokołowski 1, Cel 0, Gielo 0

Grecja: Sloukas 26, Calathes 24, Printezis 14, Bourousis 10, Papanikolau 8, Papagiannis 8, Pappas 3, Papapetrou 2, Agravanis 0, T. Antetokounmpo 0

1/8 finału EuroBasketu nie dla Polski. Kadra Mike'a Taylora przegrała w meczu o wszystko z Grecją 77:95