Energa Maraton Solidarności 2017. "Zawody inne niż...

  Energa Maraton Solidarności 2017. "Zawody inne niż wszystkie"

  Rafał Rusiecki

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Bieg Solidarności 2017

  Bieg Solidarności 2017 [ trasa biegu, godzina startu] ©Przemyslaw Swiderski

  Maraton Solidarności 2017. We wtorek z Gdyni do Gdańska już po raz 23. wystartują biegacze w ramach Energa Maratonu Solidarności. Start ostry o godz. 9.30.
  Bieg Solidarności 2017

  Bieg Solidarności 2017 [ trasa biegu, godzina startu] ©Przemyslaw Swiderski

  Pora jest nietypowa jak na maratony, bo środek sierpnia. Biegacze wolą wiosnę lub jesień, kiedy jest zdecydowanie chłodniej. Ten maraton zawsze rozgrywany jest tak samo, bo chodzi dokładnie o 15. dzień tego miesiąca. A to oczywiście nawiązanie do wydarzeń z 1980 roku. Nie zawsze na trasie jest piekielnie gorąco, bo przecież zdarzały się deszczowe zawody. Upał jednak nie zniechęca śmiałków. W nadchodzący wtorek z Gdyni, przez Sopot, do Gdańska może pobiec nawet tysiąc osób - lista startowa liczy w tej chwili dokładnie 982 nazwiska.


  - Ten maraton ma coraz więcej uczestników, co pokazuje, że impreza powinna być kontynuowana - mówi Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. - Chciałbym podziękować panu Kazimierzowi Zimnemu, który jest niezmordowany w organizacji tej imprezy. Każdy uczestnik na starcie tego maratonu jest zwycięzcą. Idea zrodziła się przecież, aby złożyć hołd ofiarom grudnia, ale też upamiętnić słynnych łączników, którzy kolportowali bibułę z Gdyni do Gdańska i odwrotnie.


  Maraton Solidarności - historia


  Pierwsza edycja tych zawodów rozegrana została w 1981 roku. Od tego czasu nie wszystkie przebiegały na dystansie maratonu (42,195 km). Od 1995 roku dba o to jednak Kazimierz Zimny, obecny dyrektor imprezy, brązowy medalista olimpijski z Rzymu w 1960 r.

  - Kiedyś nazywaliśmy go „Biegiem łączników” - wspomina Roman Kuzimski, zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. - W czasie stanu wojennego 15 sierpnia ludzie biegali chodnikami. Były maratony i dziwne trasy. Biegali z nami niepełnosprawni, których trzeba było przenosić przez kładki. Liczymy, że sportowcy znów dostarczą nam wrażeń i podniosą rangę zawodów. My zawsze na ten maraton patrzymy w wymiarze sportowym i historycznym.


  Maraton Solidarności 2017. Trasa biegu


  Atestowana przez PZLA trasa Energi XXIII Maratonu Solidanorści będzie identyczna, jak przed rokiem. Wieść będzie z Gdyni, przez Sopot, do Gdańska, przy czym w tym ostatnim jest do pokonania ponad 30 km. Oznacza to także najwięcej utrudnień w ruchu samochodowym i organizatorzy proszą tego dnia kierowców o wyrozumiałość.


  Maraton Solidarności - uczestnicy


  Wśród samych biegaczy nie zabraknie profesjonalistów. O zwycięstwo walczyć będą Kenijczycy: Wycliffe Kipkorir Biwott (dwukrotny zwycięzca i rekordzista trasy z zeszłego roku - 2:18.49), Bernard Kipkorir Talam i Karim Kwemoi. W grupie kobiet najwyżej stoją akcje Kenijki Hellen Jepkosgei Kimutai, Węgierki Helen Csönge oraz startującej po raz siódmy w tej imprezie Arlety Meloch.

  Na liście startowej nie zabraknie też osób, które nie opuściły żadnego wcześniejszego Maratonu Solidarności. 22 starty w Trójmieście mają na koncie Antoni Sobolewski, Jan Parusiński, Krzysztof Grzybowski i Mariusz Szymański.
  Ewenementem na skalę krajową jest także to, że to najbardziej międzynarodowy z biegów długich w Polsce. Prawie 15 proc. zawodników stanowią bowiem zagraniczni goście. Wśród nich przeważają Niemcy (30 w tym roku), Anglicy (12), Łotysze i Szewdzi (po 9), czy Austriacy i Włosi (po 7). Wszystkich ich zobaczymy we wtorek na starcie w Gdyni.

  Polska na 5. miejscu w rankingu FIFA. Były prezes PZPN: To ma ogromne znaczenie

  TVN24 / x-news


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama