Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spalarnia śmieci w Gdańsku. Ministerstwo Środowiska ostatecznie zatwierdziło maksymalne dofinansowanie, czyli ponad 353 mln zł

Ewelina Oleksy
Ewelina Oleksy
Przemek Świderski
Ponad 353 miliony złotych, czyli maksymalne możliwe dofinansowanie, zostało przyznane na projekt i budowę gdańskiej spalarni śmieci w Szadółkach. Ministerstwo Środowiska przychyliło się do pozytywnej opinii NFOŚiGW i ostatecznie zatwierdziło dofinansowanie inwestycji.

- Po ocenie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zatwierdzenie wniosku jest ostatnią formalnością przed podpisaniem umowy o dofinansowanie. Niemniej, czekaliśmy na nią z niecierpliwością, ponieważ chcieliśmy mieć pewność, że otrzymamy najwyższą dotację, czyli 68 proc. wartości inwestycji. To świetna wiadomość także dla grona 34 gmin - naszych partnerów w tym przedsięwzięciu. Strategiczna dla nas wszystkich inwestycja, pod nazwą "Port Czystej Energii", staje się faktem - nie kryje zadowolenia Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej.

Już wkrótce ma zostać podpisana umowa na tę inwestycję.
Aktualnie dokumentacja przetargu, prowadzonego przez Zakład Utylizacyjny, przechodzi tzw. kontrolę uprzednią Urzędu Zamówień Publicznych, która jest obowiązkowa dla projektów unijnych o wartości powyżej 20 milionów euro.

- Po kontroli nie będzie już przeszkód, by podpisać umowę z wykonawcą instalacji oraz jej przyszłym operatorem, konsorcjum włosko-francuskim. Prawdopodobnie na początku kwietnia, czeka nas podpisanie umowy o dofinansowanie projektu. Sprawy nabrały w ostatnich miesiącach tempa, czynimy kolejne przełomowe kroki. Warto jednak pamiętać, że to efekt konsekwentnych działań zmierzających do zbudowania nowoczesnej elektrociepłowni na odpady, która zabezpieczy stabilność systemu gospodarki odpadami miasta na najbliższe 25 lat - mówi Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej.

Zobacz też: Spalarnia śmieci w Szadółkach z dofinansowaniem unijnym

Spalarnia odpadów ma powstać do początku 2021 r. Trafiać do niej będą odpady pozostałe po wszystkich etapach wysegregowania surowców wtórnych. Maksymalne moce przerobowe instalacji to 160 000 ton rocznie. Będzie to średni tego typu obiekt w Polsce i niewielki w porównaniu do funkcjonujących w Europie. Wyprodukowane w spalarni ciepło trafi do miejskiego systemu, a energia elektryczna do sieci. Wykonawca inwestycji i przyszły operator to konsorcjum Astaldi, Tiru i Termomeccanica Ecologia, które mają w dorobku kilkadziesiąt spektakularnych inwestycji na całym kontynencie - nie tylko w branży gospodarki odpadami, ale też inne infrastrukturalne przedsięwzięcia np. rozbudowa warszawskiej linii metra. Rozpoczęcie budowy spalarni planowane jest w przyszłym roku.

Uruchomienie spalarni będzie się wiązało z podwyżką opłaty za odbiór śmieci dla mieszkańców. Początkowo miasto szacowało, że opłata śmieciowa wzrośnie z tego powodu o 9 groszy za m kw. Teraz wiceprezydent Grzelak deklaruje, że podwyżka będzie mniejsza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki