Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sopot: Negocjacje w sprawie budżetu Unii Europejskiej

Kazimierz Netka
Janusz Lewandowski (z lewej) - twórca projektu budżetu UE
Janusz Lewandowski (z lewej) - twórca projektu budżetu UE Karolina Misztal
W piątek w Sopocie, w ramach polskiej prezydencji w UE, od rana odbywało się przedstawianie założeń do unijnego programu finansowego na lata 2014-2020. Uczestniczyli w tym spotkaniu ministrowie i sekretarze stanu ds. europejskich poszczególnych państw, przedstawiciele Komisji Europejskiej, Sekretariatu Generalnego Rady oraz reprezentanci Parlamentu Europejskiego.

Obradom przewodził Mikołaj Dowgielewicz, minister ds. europejskich, sekretarz stanu w polskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Wielu obecnych na spotkaniu podkreśliło, że polityki spójności i rolna muszą pozostać fundamentem budżetu.

Była to pierwsza możliwość odniesienia się przedstawicieli państw członkowskich UE do opublikowanej 29 czerwca propozycji komisji w sprawie budżetu długoterminowego. KE zaproponowała wówczas, by nowy 7-letni budżet UE wyniósł 972,2 mld euro. Dla porównania - w obecnym okresie 2007-2013 jest to kwota 925 mld euro.

Sopot: Zakończyło się spotkanie ministrów ds. europejskich

Według ministra Mikołaja Dowgielewicza, większość reprezentantów państw członkowskich uznała w Sopocie, że propozycje Komisji Europejskiej to dobra podstawa do dalszych negocjacji w projekcie wieloletnich ram finansowych UE, a konkretnie - strategii Europa 2020.
- Ważne jest, że mogliśmy się wzajemnie wysłuchać i przedstawić swoje stanowiska - skomentował przebieg obrad Maroš Ševčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. - Nasza dyskusja dotyczyła tego, jak możemy pokazać, że europejski budżet przynosi "wartość dodaną" dla całej Unii i jej obywateli.

- Wyciągnęliśmy wnioski z tego, co zdarzyło się w 2004 roku, gdy projekt komisji uznano za nierealistyczny - dodał komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski, główny "architekt" kształtu unijnego budżetu na lata 2014-2020. - Negocjacje budżetowe są jak bieg z przeszkodami. Dziś pokonaliśmy drugą przeszkodę. Zdecydowana większość uczestników obrad zaakceptowała zasady, którymi kierowała się komisja przy konstruowaniu projektu wieloletnich ram finansowych.
Polska prezydencja zadecydowała, że kolejna dyskusja o przyszłym budżecie UE odbędzie się we wrześniu, na posiedzeniu Rady UE ds. Ogólnych.

Sopot: Kryzys kładzie się cieniem na negocjacjach ws. budżetu UE

W pierwszej połowie bieżącego roku mówiono w Unii Europejskiej także o potrzebie stworzenia funduszu interwencyjnego - do zasilania państw, które będą miały kłopoty - takie, jakie teraz trapią Grecję. Ta propozycja już wówczas spotkała się z krytyką. Jednak podczas ustalania ostatecznego kształtu budżetu Komisja Europejska przeanalizuje te propozycje. Nie bez wpływu na finanse UE pozostaną trudności Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Wszak to z USA przywędrował kilka lat temu do Europy kryzys finansowy.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki