Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sopot: Mniej na inwestycje w budżecie na 2011 rok

Kamila Grzenkowska
W 2011 roku zakończy się budowa przystani jachtowej przy molu
W 2011 roku zakończy się budowa przystani jachtowej przy molu Materiały prasowe
Zdecydowanie mniej pieniędzy w przyszłym roku zostanie przeznaczonych na realizację miejskich inwestycji. W projekcie sopockiego budżetu na 2011 rok zaplanowano na ten cel niecałe 135 mln złotych (w tym roku było to 211 mln złotych).

Poza tym na wydatki bieżące miasto przeznaczy 203 mln złotych ( to m.in. środki na bieżące utrzymanie instytucji, remonty, a także pieniądze, które "wędrują" do organizacji pozarządowych). Wśród środków na inwestycje spora ich część zostanie przeznaczona m.in. na budowę Drogi Zielonej, ścieżek rowerowych, a także system Tristar. Wybudowane mają też zostać nowe place zabaw i boiska. Zaplanowano też pieniądze na dokończenie przebudowy placu Przyjaciół Sopotu i budowy przystani jachtowej. Na przyszły rok zabezpieczono też pieniądze, które wykorzystane będą przy przenosinach siedziby MOPS z ul. Marynarzy na ul. Kolejową. - Budżet na przyszły rok nastawiony jest na utrzymanie wysokiego poziomu życia i świadczonych usług w mieście - podkreśla Mirosław Goślicki, skarbnik Sopotu.

W przyszłym roku zmniejszą się też planowane dochody, co jest związane m.in. z zakończeniem budowy niektórych inwestycji. Takie projekty jak hala widowiskowo-sportowa (Ergo Arena) czy Centrum Seniora otrzymały w tym roku zewnętrzne dotacje, które miasto mogło dopisać sobie w rubryczkę "dochody".

Jak ostatecznie będzie wyglądał budżet na przyszły rok, będzie wiadomo dopiero w lutym 2011 r. Radni mają jednak sporo uwag do jego projektu.

- Jest sporo wydatków, które chcemy zmniejszyć, a nawet wyeliminować - zapowiada Piotr Meler, radny klubu PiS.

Mniej na inwestycje
Projekt budżetu na 2011 rok zakłada dochody w wysokości 286,9 mln złotych i wydatki w kwocie 337,7 mln złotych. Planowany deficyt wyniesie 50 mln złotych. Jeśli tak faktycznie będzie, miasto zaciągnie kredyt w wysokości 47 mln złotych, a pozostałe 3 mln złotych pokryte zostaną z tzw. wolnych środków.
Jeśli miasto zaciągnie tak wysoki kredyt, to wskaźnik zadłużenia w przyszłym roku wyniesie 48 proc. (miasta mogą zadłużyć się maksymalnie do 60 proc.). W tym roku wskaźnik zadłużenia plasował się na granicy 23 proc. Największy procent dochodów w budżecie miejskim będą stanowić dochody własne (m.in. z podatków, lokalnych opłat, z dzierżaw) - będzie to kwota 204 mln złotych, dzięki dotacjom (głównie subwencjom oświatowym) miasto zyska kolejne 32 mln złotych, a dzięki środkom unijnym - 31,5 mln złotych. Dodatkowe 19 mln złotych miasto zyska dzięki dotacjom celowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki