Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sopot Film Festival 2014. W tym roku zaprezentowana zostanie fińska kinematografia [PROGRAM]

red.
Sopot Film Festival. Gala festiwalu z 2014 roku
Sopot Film Festival. Gala festiwalu z 2014 roku Karolina Misztal
Już 12 lipca rozpocznie się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Sopot Film Festival. W tym roku będzie można przyjrzeć się panoramie młodej, ciekawej, choć mało znanej w Polsce kinematografii fińskiej. Poznamy najciekawsze i najbardziej kontrowersyjne pozycje minionego sezonu kina autorskiego, ujęte w sekcje: Spectrum, DOC, Muzyka i Sztuka.

Sopot Film Festival rozpocznie się 12 lipca i potrwa do 20 lipca. Wyświetlone zostaną cztery retrospektywy: reżysera Nowej Fali belgijskiej Felixa van Groeningena, nominowanego w tym roku do Oskara za film „W kręgu miłości”, amerykańskiego mistrza teledysków i reżysera Spike'a Jonze'a, skandalizującej polskiej reżyserki Małgośki Szumowskiej oraz duńskiego reżysera Thomasa Vinterberga, współautora manifestu filmowego Dogma 95.

W międzynarodowym konkursie pierwszych i drugich filmów osiem tytułów z całego świata powalczy o nagrodę prezydenta Sopotu. Nie zabraknie również małych form filmowych, czyli międzynarodowego konkursu shortów.

Projekcje filmowe uzupełnią koncerty do klasyki kina niemego w wykonaniu Marcina Maseckiego, do filmu „Mocny człowiek” Henryka Szaro oraz Michała Jacaszka, do filmu „Golem” w reż.
Pala Wegenera i Carla Boese. Nowością będą sekcje: "Fantastyczne Wizje" i "Zjawiska: Found Footage" oraz pokazy i wideoinstalacje w zabytkowej, opustoszałej Willi Bergera, stanowiącej przed laty plan filmu "Medium" Jacka Koprowicza.

Odbędą się także warsztaty z krytyki filmowej prowadzone przez jednego z najwybitniejszych krytyków młodego pokolenia Łukasza Maciejewskiego, warsztaty animacji stop motion oraz warsztaty z realizacji filmowej.

Gośćmi Festiwalu będą m.in.: Tomasz Wasilewski reż. filmu „Płynące wieżowce”, Krzysztof Skonieczny reż. filmu „Hardkor Disko”, Bartosz Warwas reż. filmu „Jaskółka”, Max Anderson reż. filmu „Tito on Ice”, Dorota Kolak odtwórczyni roli matki z „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy czy Łukasz Simlat grający w filmie „W imię…” Małgośki Szumowskiej.

Wydarzenia Sopot Film Festival będa odbywały się w najważniejszych miejscach Sopotu: Multikino, Państwowa Galeria Sztuki, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, Opera Leśna oraz plenerowa strefa Teatru na Plaży z wieczornymi pokazami nad samym brzegiem morza.


Sopot Film Festiva; 2014- PROGRAM

Konkurs 1-2

Konkurs 1-2, to debiuty i drugie filmy fabularne twórców z całego świata. W tym roku w konkursie zaprezentowanych zostanie 8 filmów:

Blind, Arwad, Shift, Jaskółka, Hijo de Trauco, Hardkor Disko, Chapman, Płynące Wieżowce


World Shorts & Short Anima

Konkurs World Shorts & Short Anima to 20-25 krótkich fabuł i animacji z całego świata, wyselekcjonowanych z kilkuset zgłoszonych produkcji. Najlepsze filmy w tej kategorii wybierze festiwalowa publiczność.

Short Anima / Filmy animowane

1. Оттенки серого (Shades of gray), Alexandra Averyanova, 2014, Russia, 6:18 min
2. Друзья (Navajo song), Roman Sokolov, 2012, Russia, 6:30′ min
3. Ptaszysko (A tainted bird), reż. Paulina Wyryt, 2013, Polska, 3 min
4. Rabbitland, Ana Nedeljkovic and Nikola Majdak Jr., 2013, Serbia, 7:25 min
5. Moonshine, reż. Michał Poniedzielski, 2013, Poland, 11 min
6. El Ruido del Mundo (Noise of the World), reż. Coke Riobóo, 2013, Hiszpania, 13 min
7. Hipopotamy, reż. Piotr Dumała, 2014, Polska, 12 min
8. Gruby i chudy (Fat & Skinny), reż. Aleksandra Brożyna, 2014, Polska, 8 min
9. Trzej Królowie – Pastorałka (Three Kings – Bucolic ), reż. Anna Błaszczyk, 2014, Polska, 3 min
10. Łakomstwa Endemita (Endemic’s Greed), reż. Natalia Dziedzic, 2014, Polska, 11 min
11. WILQ Negocjator (WILQ Negotiator) reż. Leszek Nowicki, Bartosz Minkiewicz, 2013, Polska, 8 min

World Shorts / Filmy fabularne

1. Inertial Love, reż. César Esteban Alenda, José Esteban Alenda, Hiszpania, 2013, 6 min
2. Magma, reż. Paweł Maślona, Polska, 2013, 30 min
3. Serca dwa, reż. Katarzyna Warzecha, Polska, 2013, 14 min
4. Albert, reż. Daniel Wawrzyniak, Polska, 2014, Polska, 24 min

Spectrum: 13/14

Najciekawsze, najgłośniejsze a także najbardziej kontrowersyjne filmy minionego sezonu, prezentowane m.in. na najważniejszych światowych festiwalach filmowych jak Cannes, Berlinale, Toronto i Wenecja.

Na najlepszy film w tej sekcji głosować będzie festiwalowa publiczność.

Filmy: Basen, Frances Ha, Grand Budapest Hotel, Ida, Locke, Lekcje harmonii, Mandarynki, Nieznajomy nad jeziorem, Nimfomanka cz. I i II, Oh Boy!, Papusza, Pod Mocnym Aniołem, Pozycja dziecka, Przed północą, Przeszłość, Salvo. Ocalony, Stacja Warszawa, Strzelec, Tom, Wielki liberace, Wielkie piękno, Wilgotne miejsca, Witaj w klubie, Wypełnić pustkę, Życie Adeli rozdział 1 i 2

Spectrum DOC

Filmy: Historie rodzinne, Scena zbrodni, Tito on Ice

Spectrum: Muzyka i Sztuka

Dokumenty i filmy fabularne poświęcone muzyce i sztuce. Na najlepszy film w tej sekcji głosować będzie festiwalowa publiczność.

Filmy: CAMILLE CLAUDEL 1915, GOLTZIUS AND THE PELICAN COMPANY, DZIENNIK Z PODRÓŻY, GRANATOWY ZESZYT, LEGENDA KASPARA HAUSERA, O KROK OD SŁAWY

Nowe Kino Fińskie

Filmy: DROGA NA PÓŁNOC, CONVERSATIONS BETWEEN MEN, PARA DO ŻYCIA, PRINCESS OF EGYPT, SAMOTNY PORT – MIŁOŚĆ, ZAKAZANE OWOCE

Fantastic Visions / Fantastyczne wizje

Fantastyczne wizje to historie z pogranicza snu i jawy, ambitne kino grozy, animowane światy, fantasmagorie...

Filmy: BORGMAN, DARKNESS BY DAY, KONGRES, TYLKO KOCHANKOWIE PRZEŻYJĄ, ZNIKAJĄCE FALE

Retrospektywa: Felix Van Groeningen

elix van Groeningen. Belgijski reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Absolwent Royal Academy of Fine Arts w Ghent. Stał się znany już dzięki swojemu pełnometrażowemu debiutowi z 2004 roku, Steve + Sky, który został nagrodzony Plateau Award dla najlepszego belgijskiego filmu. Jego Boso, ale na rowerze, na podstawie powieści Dimitri Verhulsta, otrzymał w 2009 roku na festiwalu w Cannes wyróżnienie specjalne Międzynarodowego Stowarzyszenia Kin Artystycznych (CICAE). W 2010 roku Boso, ale na rowerze był belgijskim kandydatem do Oscara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”. W 2012 roku film Felixa van Groeningena W kręgu miłości otworzył festiwal filmowy w jego rodzinnym mieście Ghent.

Felix van Groeningen wyreżyserował również kilka filmów krótkometrażowych i sztuk teatralnych.

W kręgu miłości (The Broken Circle Breakdown), reż. Felix van Groeningen, Belgia, Holandia, 2012, 111 min

Boso, ale na rowerze (De Helaasheid der Dingen), reż. Felix van Groeningen, Belgia, Holandia, 2009, 108 min

Dni bez miłości (Dagen zonder lief, With Friends Like These), reż. Felix van Groeningen, Belgia, Francja, Holandia, 2007, 100 min

Steve + Sky, reż. Felix van Groeningen, Belgia, Holandia, 2004, 95 min

Retrospektywa: Spike Jonze

SPIKE JONZE, a właściwie Adam Spiegel – amerykański reżyser i producent filmowy oraz autor teledysków, epizodycznie aktor. Karierę filmową zaczynał od kręcenia reklam i teledysków, wcześniej współpracował z pismami poświęconymi sportom ekstremalnym. Jego pseudonim jest ironicznym hołdem złożonym muzykowi i komikowi z lat 40., Spike’owi Jonesowi. Realizował teledyski takich gwiazd jak Beastie Boys, Weezer, R.E.M., Björk, The Chemical Brothers czy Sonic Youth. Nie porzucił tego gatunku filmowego nawet po sukcesie wyreżyserowanych przez niego dzieł pełnometrażowych. Z kina jest znany dzięki dwóm filmom stworzonym we współpracy ze scenarzystą Charlie Kaufmanem – Być jak John Malkovich i Adaptacja. Za Być jak John Malkovich nominowano do Oscara w kategorii reżyseria. Jest także producentem Jackass – serii programów zrealizowanych na zlecenie MTV. W 2014 r. zdobył Oscara oraz Złoty Glob za najlepszy scenariusz oryginalny za film Ona. Jonze jest także utalentowanym fotografem. Jego prace można podziwiać w licznych magazynach. W latach 1999-2003 był mężem Sofii Coppoli.

ONA
(Her), USA, 2013, 126 min

GDZIE MIESZKAJĄ DZIKIE STWORY
(Where the Wild Things Are), Australia, Niemcy, USA, 2009, 101 min

ADAPTACJA
(Adaptation), USA, 2003, 106 min

SCENES FROM THE SUBURBS
USA, 2011, 28 min

THE WORK OF DIRECTOR…

Retrospektywa: Małgorzata Szumowska

Retrospektywa jednej z najwybitniejszych i najgłośniejszych polskich reżyserek, wielokrotnie nagradzanej na zagranicznych i krajowych festiwalach filmowych. Autorki 33 scen z życia, Sponsoringu oraz W imię…

W IMIĘ…
Polska, 2013, 96 min

SPONSORING
Francja, Niemcy, Polska, 2011, 96 min

33 SCENY Z ŻYCIA
Polska, Niemcy, 2008, 95 min

ONO
Polska, Niemcy, 2004, 94 min


Retrospektywa: Thomas Vinterberg

Niezwykły talent Vinterberga ujawnił się już na początku jego drogi twórczej – jego film dyplomowy Last Round zdobył wiele nagród i był nominowany do studenckiego Oscara. W 1996 roku Vinterberg wyreżyserował swój pierwszy film fabularny zatytułowany Bohaterowie, który wygrał aż trzy statuetki Roberta. W 1995 r. wspólnie z Larsem von Trierem napisał manifest Dogma 95, a w 1998 r. zrealizował w pełni zgodny z postulatami manifestu film Festen w całości nakręcony kamerą „z ręki”. Film został obsypany nagrodami. Najważniejsze z nich to Nagroda Specjalna Jury festiwalu w Cannes, Europejska Nagroda Filmowa dla europejskiego odkrycia roku oraz nagrody dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego od krytyków filmowych z Los Angeles i Nowego Jorku. W 2008 roku Vinterberg, von Trier oraz dwaj pozostali twórcy Dogmy – Kristian Levring i Søren Kragh-Jacobsen zostali uhonorowani Europejską Nagrodą Filmową za wyjątkowe europejskie osiągniecie w światowym kinie. Vinterberg nakręcił dwa filmy anglojęzyczne: Wszystko dla miłości z 2003 r. oraz Moja droga Wendy z 2005 r. na podstawie scenariusza Larsa von Triera. Do produkcji w rodzimym języku powrócił w 2007 r. realizując komedię En mand kommer hjem, a następnie w 2010 roku dramat Submarino, który był prezentowany w konkursie głównym na Berlinale. Ostatni film Polowanie był nominowany do Oskara w kategorii Film Nieanglojęzyczny. Ponadto Vinterberg napisał i wyreżyserował sztukę teatralną dla wiedeńskiego Burgtheater, która została entuzjastycznie przyjęta przez widzów. Jest też reżyserem teledysków Blur i Metalliki.

POLOWANIE
(Jagten), Dania, 2012, 115 min

SUBMARINO
reż. Dania, Szwecja, 2010, 110 min

MOJA DROGA WENDY
(Dear Wendy), Dania, Niemcy, Francja, 2004, 105 min

WSZYSTKO DLA MIŁOŚCI
(It’s All About Love), Dania, Holandia, Francja, Niemcy, Szwecja, USA, 2003, 104 min

FESTEN
Dania, Szwecja, 1998, 105 min

BOHATEROWIE
(De størstehelte), Dania, 1996, 90 min

2 x 3

Retrospektywa 2x3 to dwóch polskich reżyserów i trzy wybrane filmy każdego z nich: Macieja Pieprzycy autora poruszającego Chce się żyć oraz Andrzeja Jakimowskiego – autora Imagine.

Koncerty do kina niemego

Filmy nieme, początki światowej kinematografii oglądane przy współczesnej muzyce twórców, którzy specjalnie na sopocki festiwal przygotowują swoją autorską wizję ścieżki muzycznej.

MARCIN MASECKI + JUREK ROGIEWICZ DO FILMU MOCNY CZŁOWIEK

MOCNY CZŁOWIEK
reż. Henryk Szaro, Polska, 1929, 78 min

JACASZEK DO FILMU GOLEM

GOLEM
reż. Paul Wegener, Carl Boese, Niemcy, 1920, 85 min


Bilety na Sopot Film Festival 2014

Podobnie jak w ubiegłym roku karnety są dostępne na 5 i 10 wejść oraz w ograniczonej ilości sztuk na wszystkie filmy a także wszystkie filmy+koncerty.

Karnet 5 filmów: 50 zł
Karnet 10 filmów: 85 zł
Karnet wszystkie filmy: 160 zł
Karnet wszystkie filmy + koncerty: 185 zł

Ilość karnetów jest ograniczona.
Wszystkie karnety są imienne i nie można przekazywać je osobom trzecim.

Ceny biletów:

Multikino, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, Opera Leśna (sala PFK): 13 zł
Państwowa Galeria Sztuki: 12 zł (filmy Thomasa Vinterberga: 8 zł)
Koncerty do kina niemego: więcej informacji wkrótce

Bilety będzie można nabyć w kasach w każdym z miejsc projekcji. Bilety do sali PFK w Operze Leśnej będzie można nabyć zarówno w kasach Opery Leśnej jak i w kasie Państwowej Galerii Sztuki. Sprzedaż ruszy od 7 lipca

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki