Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skażenie na okręcie Marynarki Wojennej. Kompania chemiczna w akcji [zdjęcia]

Tomasz Modzelewski
Radosław Pioch (3 Flotylla Okrętów)
Likwidacja skażeń to część trwających na Bałtyku ćwiczeń, w których uczestniczy m.in. 3 Flotylla Okrętów Marynarki Wojennej RP, a także okręty z Kanady oraz Niemiec wspierane przez samoloty i śmigłowce.

Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczy ochronę morskiego transportu. Jak zwraca uwagę Marynarka Wojenna RP, pływające po Bałtyku statki transportują około 30 procent towarów stanowiących polską wymianę handlową. Droga morska to też najbardziej ekonomiczny sposób transportu dużych ładunków. Również w sytuacjach kryzysowych w ten sposób dostarczana jest pomoc humanitarna, ewakuowani są ludzie, na jednostkach dociera wsparcie. Aby transportowce bezpiecznie dotarły do portów są osłaniane przez okręty bojowe i lotnictwo morskie.

Scenariusz trwających działań zakłada, że przez Bałtyk przeprowadzany jest strategiczny konwój morski w sytuacji możliwych zagrożeń asymetrycznych (np. związanych z terroryzmem) oraz z powietrza. Częścią ćwiczeń jest likwidacja skażeń.

- Standardowa procedura podczas ćwiczeń takiej grupy to fikcyjne skażenie jakimś środkiem - tłumaczy kmdr ppor Radosław Pioch, rzecznik 3 Flotylli Okrętów MW. - Dochodzi do tego w skutek przejścia przez rejon skażony. Załoga nie jest w stanie usunąć zagrożenia, więc okręt wchodzi do portu. Tam kompania chemiczna, w tym konkretnym przypadku z 43 Batalionu Saperów, przeprowadza akcje neutralizacji skażenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki