Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Siła KobieTY" po raz kolejny przypomniała nam o profilaktyce nowotworów. Czytajcie, słuchajcie, badajcie się!

Kamila Kubik
Kamila Kubik
Materiały prasowe PPG
Usłyszały druzgocącą diagnozę - "nowotwór". Jednak znalazły w sobie siłę, przyjęły wsparcie i zawalczyły o zdrowie. W październiku i listopadzie pokazaliśmy ich portrety podczas wystawy, która przez kilka tygodni "wędrowała" po Trójmieście. Są naszymi bohaterkami. Inspirują i przypominają, że profilaktyka kobiecych nowotworów ma fundamentalne znaczenie.

Projekt multimedialny "Siła KobieTY" powraca każdej jesieni. W październiku, miesiącu profilaktyki raka piersi, zwracamy uwagę na ten istotny temat. Do współpracy zapraszamy panie, które doświadczyły choroby, prosimy o komentarze ekspertów i organizujemy wyjątkową sesję zdjęciową. Tak było i tym razem - 12 bohaterek stanęło przed obiektywem Katarzyny Drejling. Ich artystyczne portrety pokazaliśmy w przestrzeni miast: studentom na uczelni, przechodniom spacerującym w parku i robiącym zakupy w centrach handlowych... Chcieliśmy dotrzeć z niezwykle ważnym przekazem - nie jesteście same, dbajcie o zdrowie i życie. Badajcie się!

Nasze silne ambasadorki

Bohaterki akcji to kobiety, które już wygrały lub jeszcze są na tej drodze. Inspirują i motywują innych do troski o siebie. Mówią o swoich doświadczeniach otwarcie.

Każdego dnia uczyłam się, jak przetrwać, choć nie było łatwo. Motorem, który mnie napędzał, była rodzina - mama, tata, syn, bracia. Pojawił się też On - silny mężczyzna o sercu anioła. Powiedział: „To jest tylko choroba, przejdziemy przez nią razem.” I tak walczyliśmy, a moim zadaniem było tylko i aż przetrwać tę walkę. I udało się. Dziś żyję na 100, a nawet i 200 procent. Zmieniłam pracę i teraz to ja daję cząstkę siebie innym. Kocham moje życie i ludzi, którzy w nim są! - mówi Agnieszka Suprowicz.

Mnie choroba nowotworowa nauczyła również szacunku do własnych potrzeb oraz zrozumienia i miłości do innych kobiet, bo przecież nigdy nie wiemy, z jakimi problemami one się mierzą - dodaje Olga Stachowska. - Rak nauczył mnie doceniać życie, cieszyć się nim.

Teraz jestem naprawdę szczęśliwa. Nigdy nie powiem, że jestem wdzięczna za raka. Okaleczył moje ciało i umysł, ale też przewartościował moje życie. Nie wiedziałam, że jestem silna, dopóki bycie silną nie stało się jedynym wyjściem, jakie miałam - przekonuje Anna Kozłowska, której piękny portret podróżował wraz z innymi.

Bądźmy razem

Warto się badać systematycznie, obserwować swoje ciało, szukać odpowiedzi na pytania i korzystać z okazywanego wsparcia.

Gdy pojawi się coś niepokojącego, trzeba po prostu działać - podpowiada Anna Marlęga-Woźniak, psycholog, psychoonkolog, koordynatorka Akademii Walki z Rakiem w Gdańsku, jedna z naszych ekspertek, która towarzyszy kobietom z doświadczeniem nowotworu. - Jeżeli chodzi o choroby nowotworowe, wciąż pokutuje mit, że diagnoza jest wyrokiem. Tymczasem tak nie jest!

O tym, jak ważna jest profilaktyka i na co trzeba zwrócić uwagę, przypominał też dr n. med. Janusz Wojtacki, onkolog, który od wielu lat współpracuje z Gdańskim Oddziałem Akademii Walki z Rakiem oraz Ruchem Kobiet po Mastektomii.

Działania z zakresu profilaktyki możemy podzielić na dwie kategorie. Pierwsza to profilaktyka pierwotna, dotycząca naszego stylu życia. Zaliczają się do niej zachowania związane z nałogami, higieną życia seksualnego, narażeniem na toksyczne czynniki środowiskowe, aktywnością ruchową, itd. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że przestrzegając zasad z zakresu zdrowego stylu życia, możemy zmniejszyć zachorowalność na nowotwory o 70 do 80 proc. Jest to więc bardzo ważna droga, którą warto obrać. Zwracam też uwagę na samobadanie piersi. Ważne jest, by wytworzyć pewien rytuał zachowań prozdrowotnych, ale też wykorzystać znajomość własnej anatomii.

Zorganizowanie tak ważnego społecznie projektu nie byłoby możliwe bez zaangażowania partnerów. Za wspólną akcję dziękujemy:

  • Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku
  • Korporacji Budowlanej DORACO
  • Centrum Handlowemu Port Rumia
  • Centrum Handlowemu Auchan Szczęśliwa w Gdańsku
  • Centrum Sopot

Całą galerię zdjęć online znajdziecie poniżej. Wysłuchacie tam również podcastów - rozmów z naszymi bohaterkami o ich drodze do zdrowia:

Regularne badania przesiewowe oraz podstawowa wiedza na temat profilaktyki stanowią fundamentalne narzędzia, które pozwalają wykrywać potencjalne zagrożenia na wczesnym etapie i zapobiegać poważnym schorzeniom, dając kobietom większe szanse na skuteczne leczenie i zdrowe życie. Dlatego tak ważne są coroczne badania profilaktyczne.

PARTNERZY PROJEKTU WSTĄŻKA

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki