Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seminarium „Intelligence of Things” w Gdańsku [ZDJĘCIA]

Kazimierz Netka
Do 2020 roku 50 miliardów urządzeń będzie bezpośrednio łączyć się ze sobą. O tym poświęcone było seminarium „Intelligence of Things”, które zorganizowano w Gdańsku.

Zdolność maszyn (stworzonych przez ludzi) do porozumiewania się, to wielka szansa na poprawę naszego życia. Jak bardzo jest ten proces rozwinięty? Jakie są szanse na to, byśmy w domu mieli urządzenie, które postawi diagnozę odnośnie naszego zdrowia na najbliższe 12 godzin, czy lodówkę, która kupi piwo, jedzenie dla domowników – m.in. o tym mówiono podczas seminarium „Intelligence of Things”, czyli o IoT w biznesie. Organizatorem wydarzenia była firma Flex (Flex.com), a partnerami American Chamber of Commerce, Olivia Business Centre, Evertiq, Invest In Pomerania oraz Loża Gdańska Business Centre Club.

Czy wiesz, że uczestniczysz w rewolucji? Już niedługo wszystkie urządzenia na świecie będą „inteligentne”, komunikując się między sobą – zachęcała, przed seminarium, Anna Sobolewska PR & Marketing Manager w spółce Flex.

Zainteresowanie było znacznie większe n od tego czego spodziewali się organizatorzy. Choć, trudno się dziwić, wszak internet rzeczy to bardzo ważne dla przedsiębiorców zagadnienie – mówiła Katarzyna Dobrzyniecka – dyrektor Loży Gdańskiej Business Centre Club w Gdańsku, a której członkiem jest spółka Flex.

– Firma Flex zajęła się organizacją seminarium „Intelligence of Things”, gdyż z jednej strony jest to zbieżne z naszą strategia biznesową – mówi Stanisław Motylski – dyrektor ds. rozwoju firmy Flex. – Także z tego względu postanowiliśmy zorganizować to wydarzenie, że Internet of Things jest tematem, który każdego profesjonalnie i prywatnie dotyka. Po trzecie, w Pomorskiem, w północnej Polsce IoT jest mało znany. O ile w centralnej Polsce, w Poznaniu, w Krakowie są dziesiątki konferencji na ten temat, o tyle w Pomorskiem nie było prawie nic. Seminarium „Intelligence of Things” ma również uświadomić społeczeństwu w jakim kierunku idziemy. Nasze działania marketingowe mają sprawić, że technologia IoT będzie bardziej powszechna, ale też zwrócić uwagę na wyzwania jakie za IoT idą. Chodzi tu o bezpieczeństwo, ale też o zagrożenia wynikające z rozwoju Internet of Things. Pragniemy również zwrócić uwagę na funkcjonalność IoT i pokazać jak technologie tę wykorzystać, by naprawdę dodawała wartości naszemu życiu.
Internet rzeczy oznacza, że żyjemy w kolejnym przełomowym momencie rozwoju naszej cywilizacji – w czasach rewolucji o tak ogromnej szybkości, skali i sile, że trwale przemienia ona oblicze przemysłu i biznesu. Zmieni ona nasz sposób życia, pracy, nauki, prowadzenia biznesu, interakcji społecznych a nawet zachowań. Do 2020 roku 50 miliardów urządzeń będzie bezpośrednio łączyć się ze sobą, tworząc dynamiczne społeczności.

Tommaso Borghi, reprezentujący firmę Flex mówił o „Age of Intelligence™” – zwracając uwagę uczestników na to, jak wykorzystać szanse biznesowe i nie zostać w tyle.

Konrad Napieralski, przedstawiciel Cisco Systems przedstawił prezentacje na temat: Jak technologia zmienia nasze życie i nasze firmy.

Gabriella Schittek, ICANN omówiła rolę, jaka odgrywa ICANN w rozwoju Internet of Things
Jest to rola bardzo ważna, bowiem cały internet bazuje na systemie „Domain Name System” (DNS), który koordynowany jest przez organizację ICANN. Zebrani na seminarium w Olivia Tower dowiedzieli się, w jaki sposób Internet of Things działa na DNS i dlaczego developerzy sprzętu IoT powinni mieć świadomość tej korelacji.

Michał Furmankiewicz z Microsoft oraz Sebastian Sokół z RNT pokazali, jak zmienia się najbardziej tradycyjny biznes dzięki projektom IoT i potencjałowi chmury. Mówili też o nowoczesnych procesach przemysłowych.

Intelligence of Things to olbrzymia szansa na rozwój biznesu i wygodniejsze życie, ale również zagrożenia. O niebezpieczeństwach związanych z IoT mówił Paweł Maziarz z Sevenet. Poruszył zagadnienie pt. „IoT kontra hakerzy” – w kontekście bezpieczeństwa danych w projektach IoT.

Michał Skorupowski z Pivotal przedstawił znaczenie, jakie Internet Rzeczy może mieć w służbie zdrowia, czyli o Point of Care i jego korzyści dla społeczeństwa. Bardzo interesująco przedstawił problem: Czy nadeszły już czasy gdy z jednej lub dwóch kropli krwi możemy wiedzieć co dzieje się z nami, gdy na podstawie tej informacji możemy przygotować szybko diagnozę, wysłać karetkę, ułożyć nową dietę, przygotować plan naprawczy czy też sformułować właściwy program ćwiczeń. W dobie IoT możemy korzystać z takich rozwiązań, które są już dostępne na rynku polskim i oferowane są w ramach szeroko rozumianego Point Of Care. Michał Skorupowski zaprezentował innowacyjne podejście do ochrony zdrowia poprzez wykorzystanie nowoczesnych narzędzi diagnostycznych i-Stat zintegrowanych w sieci rozległej.

Szymon Niemczura – prezes Kontakt.io mówił Smart Factory ( inteligentnej fabryce), w której IoT jest „lekarstwe” dla przemysłu. Przykładem może być technologia beaconów, z poczatku wykorzystywana jedynie w branży retail. Dzięki wprowadzeniu na rynek bardziej zaawansowanych urządzeń i oprogramowania, okazało się, że beacony mogą usprawniać dowolny proces biznesowy. Szymon Niemczura wyjaśnił, w jaki sposób urządzenia Bluetooth Low Energy mogą umożliwić lepsze wykorzystanie linii produkcyjnej, dostarczając menadżerom i pracownikom informacji dotyczących przepływu towarów i ludzi w fabrykach. Organizatorem wydarzenia była firma Flex (Flex.com), a partnerami American Chamber of Commerce, Olivia Business Centre, Evertiq, Invest In Pomerania oraz Loża Gdańska Business Centre Club.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki