Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorządy na półmetku

Maciej Wajer
Dwa lata temu mieszkańcy naszego powiatu wybierali przedstawicieli samorządowych władz. To doskonały moment na to, by podsumować dokonania lokalnych władz na półmetku kadencji.

Dokładnie dwa lata temu mieszkańcy naszego powiatu, podobnie jak w całym kraju, udali się do lokali wyborczych, by wybrać nowe władze samorządowe na kolejną, czteroletnią kadencję. W niektórych przypadkach doszło do dość dużych niespodzianek. A do takich można zaliczyć fakt, że w przypadku niektórych gmin naszego powiatu z funkcją radnych rozstali się wieloletni samorządowcy.

Nasze podsumowanie dotychczasowego, dwuletniego dorobku pracy samorządów, rozpoczynamy od powiatu kościerskiego. W tym przypadku doszło również do historycznych wydarzeń, ponieważ po raz pierwszy w historii samorządu powiatowego, funkcję starosty objęła kobieta - Alicja Żurawska.

Nowy zarząd pod jej kierownictwem, musiał się przede wszystkim zmierzyć z wielkim wyzwaniem, jakim była walka z gigantycznym zadłużeniem, które pod koniec 2014 roku przekroczyło kwotę ponad 40 milionów złotych. W skali procentowej, zobowiązania przekroczyły granice 60 procent w stosunku do dochodów. Alicja Żurawska, w momencie obejmowania swojego stanowiska podkreśliła, że oddłużenie powiatu będzie głównym celem jej polityki. Po okresie dwuletnich rządów, można powiedzieć, to zobowiązanie jest konsekwentnie realizowane, ponieważ obecne zobowiązania powiatu spadły do poziomu 31,8 milionów złotych (43,8 proc. w stosunku do dochodów). Nie obyło się jednak bez radykalnych posunięć, polegających między innymi na redukcji stanowisk kierowniczych, a także zmniejszeniu wynagrodzeń.

Warto też wspomnieć, że w trakcie tych dwóch lat miały też miejsce sprawy budzące dość duże kontrowersje, a do takich można niewątpliwie zaliczyć zwolnienie ze stanowiska dyrektorki Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, a także nieprawidłowości, do których miało dojść w wydziale geodezji kościerskiego Starostwa Powiatowego. Sprawa dotyczyła fałszowania dokumentów. Była już urzędniczka usłyszała 9 prokuratorskich zarzutów.

Pomimo trudności finansowych, władze powiatu szukały możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych. Na tym polu zanotowały sporo sukcesów, o czym świadczą przede wszystkim konkretne kwoty. W latach 2015-16, powiatowi udało się zdobyć łącznie około 20 milionów złotych. W tej puli znalazły się między innymi środki (około 5 mln zł) na rozwój szkolnictwa zawodowego, które trafią do Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 i 2 w Kościerzynie. Ponad 2,6 mln zł pozyskano też na remont drogi powiatowej na odcinku Mały Klincz - Wielki Klincz. Inwestycja ma być realizowana w przyszłym roku.

Dodajmy, że zarząd powiatu nastawił się też na konkretną współpracę z gminami, co przekłada się między innymi na wspólne inwestycje, głównie w sferze inwestycji drogowych. A

Głos opozycji
Andrzej Hinc, przedstawiciel opozycji

Nadzieją na uzdrowienie finansów powiatu było przyjęcie planu naprawczego. Niestety okazało się, że obok trzymania w ryzach finansów, plan może być nie gorszym uzasadnieniem dla zmian kadrowych. Z czasem moje niepokoje wzrosły. Pierwsze, to styl, w jakim powiat pożegnał się z dyr. PCPR-u. Drugie, to wątpliwe uzasadnienie, jakim tłumaczono odwołanie prezesa basenu. Za nami 2 lata, a zarząd na czele z panią starostą nie spieszy się do rozwiązania sporu wokół dzierżawy budynku biurowego przy ul. 3 Maja. Wszystko wskazuje na to, że ma to spaść na barki zarządu przyszłej kadencji. Pochwalić należy zarząd za otwartość na współpracę z gminami i wynik negocjacji projektu wspierającego szkolnictwo zawodowe. Uważam, że przy tak wyrozumiałym i odpowiedzialnym składzie Rady Powiatu można było uczynić więcej.

Głos starosty
Alicja Żurawska, starosta kościerski

Obejmując stanowisko starosty, wraz z zarządem i Radą Powiatu zdawaliśmy sobie sprawę z tego, jak trudne stoi przed nami zadanie. Dlatego też zależało nam, by wspólnie wypracowywać sposoby rozwiązywania różnych problemów. Do tej pory, mimo różnic zdań, udało nam się porozumieć w najważniejszych kwestiach. Dzięki wspomnianej współpracy, poświęceniu pracowników, udało się zmniejszyć zadłużenie powiatu. Mimo wielu trudności, pozyskaliśmy także około 20 mln zł dodatkowych środków. Staraliśmy się też poprawić stosunki pracy we wszystkich jednostkach organizacyjnych powiatu. Zintensyfikowaliśmy również prace nad zastanymi wieloletnimi sprawami sądowymi. Niezmiernie cenię sobie współpracę ze wszystkimi gminami, a także różnymi instytucjami i organizacjami działającymi na terenie powiatu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki