Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są unijne dotacje na wdrażanie wynalazków na Pomorzu. Składanie wniosków - już za miesiąc

Kazimierz Netka
Takiego wsparcia wynalazczości chyba jeszcze w Polsce nie było. Co prawda, można uzyskać maksimum 50 procent kosztów, ale to dużo. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zaprasza do udziału w konkursie projektów na wsparcie unijną dotacją pierwszego wdrożenia wynalazku. Pieniędzy jest wiele, bo ponad 600 milionów złotych, a przydzielane one będą z zasobów przewidzianych w Programie Operacyjnym "Innowacyjna Gospodarka", z osi priorytetowej 4: Inwestycje w innowacyjne przedsiębiorstwa.

Rywalizacja o to wsparcie zacznie się już za niecały miesiąc, bo 27 sierpnia bieżącego roku. Od tego dnia mali i średni przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o dofinansowanie wdrożenia wynalazku w swoim przedsiębiorstwie. Czasu na przygotowanie dokumentacji jest więc mało.

Kto ma szanse zdobyć dotację w ramach tego konkursu? Tego można się było dowiedzieć w Gdańsku podczas seminarium pt. "Innowacja się opłaca, czyli o wsparciu dla MŚP na pierwsze wdrożenie wynalazku", organizowanego przez firmę doradczą KPMG.

- Celem działania podjętego przez PARP jest wsparcie przedsiębiorstw, które planują wdrożenie wynalazków (własnych lub nabytych), co ma się przyczynić do zwiększenia wykorzystania wynalazków przez przedsiębiorców - wynika z informacji, które uzyskaliśmy od Bartosza Igielskiego - menedżera w KPMG. - Wsparcie to ma umożliwić firmom zwiększenie przewagi konkurencyjnej, a także zachęcić przedsiębiorców do ochrony własności intelektualnej.

Dofinansowaniem mogą być objęte projekty dotyczące wdrożenia w działalności gospodarczej wynalazku objętego ochroną patentową lub zgłoszonego do ochrony patentowej. Do rozdysponowania na całą Polskę, w ramach konkursu ogłoszonego przez PARP, jest 616 184 623 zł. Przyjmowanie wniosków zacznie się 27 sierpnia i potrwa do 14 września 2012 roku.

Dotacyjne wsparcie może wynieść nie więcej niż 50 procent kosztów kwalifikowanych. Warto pamiętać, że nie zostanie ono udzielone, jeżeli przed dniem złożenia wniosku produkt będący przedmiotem wynalazku objętego wdrożeniem był wytwarzany lub używany w sposób zarobkowy lub zawodowy, sposób będący przedmiotem wynalazku objętego wdrożeniem był stosowany lub produkt otrzymany takim sposobem był wytwarzany lub używany w sposób zarobkowy lub zawodowy na terytorium Unii Europejskiej, chyba że wytwarzanie, używanie produktu lub stosowanie sposobu będącego przedmiotem wynalazku stanowiło część prac rozwojowych, w których wynikach zawarty jest ten wynalazek.

Łączny koszt realizacji całego projektu nie może przekroczyć równowartości w złotych kwoty 50 mln EUR. Wysokość wsparcia: maksimum 20 mln złotych dla jednego przedsiębiorcy na jeden projekt. Minimalna kwota wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem wynosi 4 mln złotych.

Wnioskodawca musi przedstawić stosowny dokument patentowy. Niezbędny będzie też dowód prawa do wyłącznego korzystania z wynalazku.

Konieczne jest też udowodnienie, że starającego się o dotację stać na finansowanie inwestycji w części nieobjętej wsparciem - wynika z informacji przekazanych przez KPMG. Więcej wiadomości - na stronie http://poig.parp.gov.pl/index/index/1977.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij, zarejestruj się i korzystaj za darmo: www.dziennikbaltycki.pl/piano

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki