Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rząd przyjął projekt budowy falochronu osłaniającego przyszły terminal regazyfikacyjny w Porcie Gdańsk

Jacek Klein
Jacek Klein
HoeghLNG
Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Budowa falochronu osłonowego w Porcie Gdańsk”. Inwestycja jest niezbędna do powstania pływającego terminalu gazowego .

W ramach inwestycji w porcie w Gdańsku zbudowany zostanie falochron i tor wodny, które zapewnią warunki do eksploatacji stanowiska rozładunku LNG w postaci na stałe zacumowanego terminalu (pływającej jednostki regazyfikacyjnej FSRU). Falochron osłonowy będzie miał długość około 1000 m. Z budżetu państwa w całym okresie realizacji programu zostanie przeznaczone ponad 800 mln zł.

Budowa terminala FSRU ma charakter priorytetowy dla zapewnienia dalszego bezpieczeństwa energetycznego kraju. Program przyczyni się do zapewnienia dywersyfikacji źródeł dostaw gazu ziemnego do Polski, a tym samym uniezależnienia się od jednego dostawcy tego surowca.

Nowa infrastruktura posłuży także w dłuższej perspektywie dalszemu wielokierunkowemu rozwojowi portu zewnętrznego w Gdańsku oraz portu w Gdyni.

Terminal LNG w Gdańsku o początkowej mocy przeładunkowej 6 mld m sześc. gazu ma być gotowy w 2026 roku. Projekt budowy terminala w rejonie portu gdańskiego przewiduje stworzenie stanowiska w postaci pływającego terminalu regazyfikacyjnego LNG (FSRU) – do przeładunku gazowców LNG o pojemności ładunkowej do 180 000 metrów sześciennych oraz przygotowanie nabrzeża do rozładunku skroplonego gazu ziemnego na poziomie 6 mld metrów sześciennych gazu rocznie, a w przyszłości zwiększenie do poziomu docelowego 12 mld.

Gaz System, odpowiedzialny za inwestycję, rozpoczął procedurę pozyskania wiążących zamówień, umożliwiających ocenę oczekiwanej skali inwestycji i poziomu jej konkurencyjności oraz zobowiązanie uczestników do wiążącej rezerwacji usług regazyfikacji na odpowiednim poziomie.

FSRU w Gdańsku obok Baltic Pipe i otwartego wczoraj GIMP - łącznika gazowego z Litwą jest elementem budowy infrastruktury gazowej uniezależniającej Polskę od dostaw z Rosji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki