MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rynek nieruchomości. Dom wolno stojący w śródmieściu. Szeregowce i bliźniaki to domena Wielkiej Brytanii, Irlandii i Holandii

Aleksandra Chomicka
W przyziemiu Domów Malczewskiego jest miejsce na biuro, gabinet lub małe mieszkanie
W przyziemiu Domów Malczewskiego jest miejsce na biuro, gabinet lub małe mieszkanie materiały prasowe allcon
Łączny odsetek osób mieszkających w Polsce w domach (57,4 proc.) jest podobny jak w całej Unii (57,3 proc.). Nieco inaczej jednak rozkładają się preferencje poszczególnych typów budynków jednorodzinnych - wolno stojących, bliźniaków i szeregowców.

Polacy preferują te pierwsze - wolno stojące. Może dlatego, że większość domów powstaje metodą gospodarczą? W mniejszych miejscowościach - to model powszechnie akceptowany: buduje się z pomocą rodziny, znajomych, często również sąsiadów.
Zorganizowanie kooperatywy czy spółdzielni, która wybudowałaby szeregowce z zachowaniem zasady non profit, ciągle jeszcze jest rzadkością. W aglomeracjach ci, którzy przeprowadzają się pod miasto, nie po to rezygnują z lokum w śródmieściu, by znowu za ścianą mieć sąsiada!

Jak się ładnie różnić

Powodem, dla którego nie lubimy szeregowców, są złe doświadczenia z minionych lat, wynikające poniekąd z naszej narodowej cechy - indywidualności. Skutki takiego podejścia do wykończenia przyklejonych do siebie domów, które z założenia powinny być bliźniaczo podobne, można obejrzeć choćby na gdańskim osiedlu Osowa (ale i na tysiącach innych). Ten zlepek przypadkowych domów nie ma nic wspólnego z ideą prawdziwych szeregowców, których nieliczne przykłady znajdziemy również w Trójmieście).

Szeregowce i bliźniaki to domena Wielkiej Brytanii, Irlandii i Holandii. Ich właściciele szanują dobre (architektoniczne) sąsiedztwo i ład przestrzenny: te osiedla mają wiele uroku.

Deweloperzy mają zasługi

Pokazali, że szeregowce mogą być ładne, pod warunkiem utrzymania jednolitości stylu, wykończenia. Przykładem może być osiedle Cztery Pory Roku w Gdańsku czy zabudowa przy ul. Spokojnej w Gdyni. Ta ostatnia inwestycja była pionierska pod innym względem: ograniczania powierzchni domu do rozmiarów dużego mieszkania (niewiele ponad 100 m kw.). To coraz częściej standard, zwłaszcza w przypadku domów budowanych w mieście, a nie pod nim.

Bliźniaki o pow. ok. 230 m kw. są posadowione na działkach 280-290 m kw. I to prawie w centrum!
Bliźniaki o pow. ok. 230 m kw. są posadowione na działkach 280-290 m kw. I to prawie w centrum! materiały prasowe allcon

Deweloperzy idą również w drugą stronę, proponując domy wielopokoleniowe lub wielofunkcyjne. Takie propozycje wprowadzały w przeszłości na rynek Hanza (jeszcze raz - Cztery Pory Roku) i Ekolan (Przystań).

Cechą charakterystyczną, łączącą obie inwestycje, było usytuowanie budynków na skarpie, co pozwalało wygospodarować na najniższej, wchodzącej w nią kondygnacji przyziemia osobne, niewielkie mieszkanie dla seniora. Tą przestrzeń można również wykorzystać na biuro małej firmy lub nawet niewielkie studio do wynajęcia. Podobna oferta pojawiła się znowu na rynku. To Domy Malczewskiego - część osiedla Kamienice Malczewskiego, firmowanego przez Allcon.

W przyziemiu Domów Malczewskiego jest miejsce na biuro, gabinet lub małe mieszkanie
W przyziemiu Domów Malczewskiego jest miejsce na biuro, gabinet lub małe mieszkanie
materiały prasowe allcon

POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki