MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyła budowa Terminala Naftowego w Gdańsku. Wmurowano kamień węgielny [ZDJĘCIA]

JKL
Dziś w obecności premiera i ministra skarbu został wmurowany kamień węgielny pod budowę pierwszego w Polsce Terminala Naftowego, który PERN „Przyjaźń” realizuje w gdańskim porcie.

Jesteśmy świadkami kolejnego etapu prowadzącego do dywersyfikacji dostaw ropy do naszego kraju. Mam nadzieję, że po całkowitym zakończeniu inwestycji PERN w Gdańsku w 2018 roku będziemy mogli się czuć jeszcze bardziej bezpiecznie – mówił premier Donald Tusk podczas wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Terminala Naftowego.

Czytaj także: Terminal naftowy w Gdańsku: W środę wmurowanie kamienia węgielnego (MAPA)

Prace przy budowie Terminala Naftowego rozpoczęły się 21 lutego. Obecnie trwa wzmocnianie gruntu, który przewiduje wykonanie 648 betonowych pali pod każdym z sześciu zbiorników (łącznie ok. 3,9 tys. pali), oraz fundamentowanie. Ten etap zakończy się w drugiej połowie maja, natomiast już pierwszych dniach czerwca przewiduje się rozpoczęcie budowy konstrukcji stalowych zbiorników na ropę naftową, a latem - całej infrastruktury: dróg dojazdowych, budynków, sieci rurociągów, pompowni na ropę naftową i p.ppoż., oczyszczalni ścieków itd.

- Jak państwo widzicie prace idą pełną parą 24 godziny na dobę. Nie chcemy tracić nawet jednego dnia, bo to zbyt ważna inwestycja dla gospodarki naszego kraju i całego regionu. Zdajemy sobie sprawę, że Terminal Naftowy nie tylko zapełni lukę na polskim wybrzeżu, ale też otwiera kapitalne możliwości przez naszymi rafineriami. Wreszcie, co - w tym miejscu, w Porcie Gdańskim- cieszy mnie szczególnie, będzie w stanie wesprzeć logistycznie jeden z najbardziej ambitnych projektów nadchodzącej dekady: budowę petrochemicznej części gdańskiego LOTOS-u – mówił Marcin Moskalewicz, prezes PERN „Przyjaźń”.

Projekt będzie realizowany w dwóch etapach. Pierwszy, obejmuje budowę sześciu zbiorników na ropę naftową o pojemności 62,5 tys. m sześc. każdy, (łącznie 375 tys. m. sześc.), oraz infrastrukturę niezbędną do ich obsługi. Jego realizacja pozwoli na przeładunek, magazynowanie i inne usługi dedykowane ropie naftowej. Drugi etap zakłada budowę zbiorników o pojemności 325 tys. m. sześc. służących do magazynowania produktów ropopochodnych, chemikaliów, paliwa lotniczego JET-A oraz biokomponentów dodawanych do paliw. Jednocześnie do Terminala Naftowego zostanie doprowadzona bocznica kolejowa oraz wybudowana stacja autocystern.

Inwestycja ma kosztować lacznie ok. 800 mln zł.

Czekamy na Twój sygnał!
Wyślij do nas informację, film, zdjęcia z wypadku, którego jesteś świadkiem!


t: 502-499-006 e:[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki