Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont, jakiego w ratuszu nie było

Jacek Sieński
Remont pomieszczeń Ratusza Głównomiejskiego już trwa
Remont pomieszczeń Ratusza Głównomiejskiego już trwa Grzegorz Mehring
Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku, siedziba Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, od wtorku jest zamknięty dla zwiedzających. W jego pomieszczeniach rozpoczął się gruntowny remont. Zakończenie prac i ponowne otwarcie obiektu dla zwiedzających powinno nastąpić pod koniec czerwca, na początku sezonu turystycznego.

Remont obejmie całkowitą wymianę starych instalacji centralnego ogrzewania z grzejnikami i elektrycznej oraz zainstalowanie nowych systemów alarmowych i sygnalizacji przeciwpożarowej. Jan Tusk, kierownik Działu Remontów MHMG, wyjaśnia, że wszystkie instalacje w ratuszu mają już prawie 40 lat, bo tyle czasu upłynęło od jego całkowitej odbudowy po zniszczeniach wojennych.

Były wyeksploatowane i nie odpowiadały współczesnym wymogom technicznym. Na razie rozstrzygnięto przetarg na wykonawcę instalacji grzewczej. W trakcie następnych przetargów wybrani zostaną wykonawcy kolejnych robót.

Od strony podwórka przy ulicy Piwnej zamontowana będzie winda, dzięki której Ratusz Głównego Miasta stanie się dostępny dla osób niepełnosprawnych. Tymczasem jednak rozważane są trzy koncepcje jej usytuowania i konstrukcji.

Wewnętrzny dziedziniec ratusza zakryje przeszklone zadaszenie. Zamontowanie stalowo-szklanej konstrukcji poprzedzi jednak renowacja renesansowych i gotyckich murów dziedzińca. Na wykonawców tych trzech zadań inwestycyjnych będą przeprowadzone oddzielne przetargi.
Jeszcze na początku roku zaczęto prace konserwatorskie w Wielkiej Sali Rady, znanej też jako Sala Czerwona. Pochodzi z końca XVI stulecia, kiedy ratusz rozbudowano. Na jej ścianach odsłonięto dawne freski. Jeżeli podczas prac instalatorskich w Wielkiej Sali Wety czy w innych pomieszczeniach ratusza ekipy remontowe natrafią na relikty dawnych wymalowań, pozostaną odkryte, aby można było je pokazać, a także zbadać.

Rozległość prac remontowych, jakie zaplanowano w ratuszu, wyklucza przeprowadzenie restauracji renesansowego hełmu wieży. Dokumentacja jest już gotowa. Z kolei bez renowacji hełmu nie można osadzić na nim figury króla Zygmunta II Augusta, którą czekają jeszcze zabiegi konserwatorskie, a przede wszystkim pozłocenie.

Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku
To gotycka budowla zbudowana z lat 1379-1382. Rozbudowano ją w latach 1454-1457. W roku 1556 ratusz strawił wielki pożar. Odbudowano go w stylu renesansowym, ale przy zachowaniu gotyckich murów. W 1561 roku na iglicy renesansowego hełmu wieży osadzono obrotową, pozłacaną figurę Zygmunta II Augusta.

Reprezentacyjna dla ratusza stała się kondygnacja pierwsza, nad przyziemiem, z Wielką Salą Rady, stropem ozdobionym 25 obrazami autorstwa Izaaka van den Blocka i z Wielką Salą Wety. W 1945 roku ratusz spłonął. Całkowicie zniszczony został hełm, zegar na wieży i 14-dzwonowy carillon z XVI wieku. Ratusz, z wieżą i hełmem, odbudowano w latach 1946-1950.

Prace remontowe i konserwatorskie w pomieszczeniach trwały do początku 1970 roku. Budowlę przekazano Muzeum Historii Miasta Gdańska, obecnemu Muzeum Historyczemu Miasta Gdańska. W latach 90. ubiegłego stulecia przeprowadzono renowację elewacji ratusza. W 2000 roku na wieży zainstalowano nowy carillon, instrument, który tworzy 37 dzwonów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki