Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont dachu po zimie – o czym należy pamiętać?

Materiały Partnera
Pogoda w okresie jesienno-zimowym jest wyjątkowo mało łaskawa dla dachów naszych domów, które są narażone na liczne uszkodzenia. Porywisty wiatr, gwałtowne opady deszczu i zalegający śnieg mogą naruszyć strukturę poszycia, powodując jego przeciekanie oraz pogorszenie się warunków termicznych wewnątrz domu. Jak zabrać się za remont dachu?

Sprawdź stan dachu

Przed podjęciem decyzji o sposobie remontu, należy uprzednio zapoznać się ze stanem pokrywy dachowej. Dopiero po przeprowadzeniu inspekcji przez dekarza lub samodzielnym dokonaniu oceny, możemy zdecydować czy konieczna będzie generalna modernizacja (wraz z wymianą pokrycia), czy raczej kosmetyczne poprawki. Pamiętajmy, że pierwsze rozwiązanie generuje wysokie koszty, związane m.in. z koniecznością zdjęcia starych dachówek czy wywiezieniem odpadów. W pierwszej kolejności sprawdźmy zatem czy dach przecieka, zweryfikujmy wnętrze poddasza lub strychu, szukając widocznych oznak grzybów lub pleśni. Analizie należy poddać również stan rynien, które po zimie mogą być uszkodzone.

Jakie poprawki możemy zrobić samodzielnie?

Jeśli dach nie będzie wymagał gruntownej renowacji, możemy samodzielnie zabrać się za prace remontowe. Sposoby są różne – w zależności od rodzaju pokrycia dachowego. W przypadku tradycyjnych dachówek już samo uzupełnienie ubytków może rozwiązać problem z przeciekaniem lub przepuszczaniem wiatru. Z kolei posiadacze blachodachówek także mogą dokonać wymiany uszkodzonych elementów lub zdecydować się na założenie uszczelniających taśm dekarskich w kolorze oryginalnej dachówki. Takie rozwiązanie jest nie tylko skuteczne, ale także estetyczne – w żaden sposób nie wyróżnia się na tle pozostałych części pokrycia. Remont dachu możemy wykonać samodzielnie, jeśli jednak nie mamy w tym zakresie niezbędnego doświadczenia, warto zlecić to fachowcom – dekarzom, którzy precyzyjnie ocenią jego stan oraz wykonają niezbędne prace.

Co z ociepleniem dachu?

Najpopularniejsze metody ocieplania pokrywy dachowej wykorzystują wełnę mineralną lub styropian. Pamiętajmy jednak, że na rynku istnieją również bardziej innowacyjne systemy, zapewniające doskonałą izolację termiczną i akustyczną oraz chroniące przed niszczycielskim działaniem wody (opady deszczu). Mowa o piankach poliuretanowych, stosowanych zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. W przypadku pokryć dachowych stosuje się przede wszystkim system pianki o strukturze zamkniętych komórek, który gwarantuje niski poziom przepuszczalności cieplnej, dzięki czemu nagrzane przez piec powietrze nie ucieka na zewnątrz. Z kolei system pianek o strukturze komórek otwartych używany jest do wyciszania pomieszczeń, idealnie nadaje się więc na dach budynku znajdującego się w centrum aglomeracji lub przy trasie o dużym natężeniu. Modernizując dach najlepiej stosować kombinację dwóch metod – zamknięto- i otwartokomórkowej, co zapewnia najlepsze efekty. (źródło: http://www.kumibex.pl/)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki