MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Religijny kult na kościerskiej ziemi cz. II

Maciej Wajer
Z religią katolicką od setek lat związani byli mieszkańcy najmniejszych miejscowości powiatu kościerskiego.

Do parafii Świętej Trójcy w Kościerzynie należą między innymi takie miejscowości jak Kościerska Huta, Dobrogoszcz oraz Nowa Wieś. Ich mieszkańcy od wielu lat przywiązują ogromną wagę do religijnego kultu. Świadczą o tym religijne symbole, które można spotkać w tych miejscowościach.

Jeśli chodzi o wieś Dobrogoszcz, to warto wspomnieć, że jeszcze w drugiej połowie XIX wieku zamieszkiwała tutaj ludność głównie wyznania ewangelickiego. Ich dominacja była wyraźna, o czym pisze ks. dr Leszek Jażdżewski w swojej publikacji poświęconej kapliczkom i krzyżom na terenie miejscowości gminy Kościerzyna. Dlatego warto zaprezentować jego dane, które mówią o tym, iż w 1895 roku we wsi był tylko jeden przedstawiciel wyznania rzymsko-katolickiego. Natomiast ewangelików było prawie 190. Takie proporcje mogły mieć związek z tym, że w tym czasie ziemie te należały do państwa niemieckiego. Sytuacja zaczęła radykalnie się zmieniać po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, kiedy to całe Pomorze Gdańskie znalazło się w granicach odradzającego się państwa polskiego.

Niemniej, jeszcze na początku lat 20. XX wieku, przedstawiciele wyznania ewangelickiego byli w większości. Symbolem ich przywiązania do tej ziemi może być fakt, że wielu z nich zostało tutaj pochowanych. W centrum wsi znajdują się bowiem pozostałości po ewangelickiej nekropolii. Jeśli chodzi o katolickie symbole, to powstało one na początku lat 90. minionego stulecia. Krzyż i figurkę można spotkać na posesji państwa Etmańskich. Inny krzyż jest zlokalizowany przy drodze gminnej w pobliżu posesji pani Mańskiej. Pierwszy tego rodzaju obiekt powstał w tym miejscu pod koniec lat 40. XX wieku. Jak zaznacza ks.dr Leszek Jażdżewski, został on wybudowany przez Cecylię oraz Feliksa Doering z Dobrogoszczy. W 1992 roku stary krzyż został zastąpiony przez nowy, a został ufundowany przez Edmunda Doeringa.

Jeśli chodzi o stosunki wyznaniowe, to inaczej aniżeli w przypadku Dobrogoszczy, sytuacja przedstawiała się w sąsiedniej miejscowości – Nowej Wsi. W tym przypadku, w pierwszych latach II połowy XIX wieku można zauważyć większą liczbę katolików aniżeli ewangelików. Tych pierwszych było ponad 80, natomiast drugich o połowę mniej. W Nowej Wsi zlokalizowana jest figurka Matki Bożej Niepokalanej. Została ona postawiona w 1994 roku, aczkolwiek sama figurka jest zdecydowanie starsza. Kapliczka znajduje się na terenie nieruchomości należącej do Józefa i Lidii Ebertowskich. Nie jest to jednak jedyna kapliczka, którą można spotkać w Nowej Wsi. Jest ona umiejscowiona na posesji Andrzeja Kotłowskiego. Innym sacrum w tej miejscowości jest krzyż. Z tym obiektem wiąże się ciekawa historia. Jak wspominają starsi mieszkańcy, pierwszy krzyż został ścięty przez Niemca. Drewno z krzyża, a także z otaczającego do płotu miał wykorzystać do własnych celów, między innymi do wykonania ogrodzenia wokół budy dla psa. Po wojnie natychmiast mieszkańcy postawili nowy krzyż, który był otaczany ich kultem oraz opieką do początków XXI wieku. W 2010 roku postawiono nowy, a zakupiono go z Funduszu Wiejskiego. W pracach uczestniczyło wielu mieszkańców Nowej Wsi. Warto też dodać, że pomysł jego postawienia był związany z jednym z mieszkańców tej wioski, który wybrał się do seminarium, a później został księdzem. Warto też dodać, że kolejny krzyż znajdował się na polu należącym do Zygmunta Labudy. Wybudowano go jeszcze przed II wojną światową. W czasie okupacji hitlerowskiej został schowany w stodole jednego z mieszkańców. Po zakończeniu działań wojennych, mieszkańcy postawili go w tym samym miejscu.

W przygotowaniu tego artykułu autor korzystał z publikacji ks. dra Leszka Jażdżewskiego „Krzyże i kapliczki na terenie gminy Kościerzyna”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki