Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Relacje z biznesem bardziej partnerskie. Głównym tematem spotkania w Gdyni była Konstytucja Biznesu

Piotr Kallalas
Przedsiębiorcy mieli możliwość wysłuchać krótkich prelekcji tematycznych. Było miejsce także na rozmowy kuluarowe i rozpatrywanie indywidualnych przypadków.
Przedsiębiorcy mieli możliwość wysłuchać krótkich prelekcji tematycznych. Było miejsce także na rozmowy kuluarowe i rozpatrywanie indywidualnych przypadków. Polska Press
Jakie prawa i gwarancje daje przedsiębiorcom Konstytucja Biznesu? Jak przyśpieszyć załatwianie spraw w urzędzie? Jak sprawdzić wiarygodność kontrahenta? Na te i wiele innych pytań odpowiadali w Gdyni eksperci podczas konferencji „Prawo do Przedsiębiorczości”.

„Prawo do Przedsiębiorczości - małe firmy, wielkie zmiany” to cykl ogólnopolskich konferencji, których celem jest pogłębienie dialogu przedsiębiorców z ekspertami i przedstawicielami instytucji publicznych. W tegorocznej edycji spotkania odbywają się w 20. dużych miastach Polski. Z jednej strony spotkania mają charakter informacyjny, gdyż przedsiębiorcy dowiadują się o setkach nowych zmian korzystnych dla biznesu, szczególnie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw i uproszczeniach w prowadzeniu firmy. Z drugiej strony sami mogą dzielić się swoimi wątpliwościami, uwagami i pomysłami.

Głównym tematem spotkania w Gdyni była Konstytucja Biznesu, czyli pakiet 5. ustaw, których celem jest usprawnienie i uproszczenie zakładania oraz prowadzenia przedsiębiorstw. Specjaliści tłumaczyli jakie, nowe uprawnienia przysługują przedsiębiorcy w relacjach z administracją, w obliczu kontroli, a także z jakich ulg i oszczędności mogą skorzystać.

- Konstytucja Biznesu powstawała w dialogu z przedsiębiorcami i teraz ten dialog chcemy kontynuować, a te konferencje są najlepszym tego przykładem. To, co jest najważniejsze, to pokazanie, w jaki sposób administracja otwiera się na przedsiębiorców. Przedstawiciele instytucji publicznych przyjeżdżają na konferencje i są razem z nami, a to świadczy o tym, że administracja wychodzi do przedsiębiorców - powiedziała Małgorzata Oleszczuk, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Przedsiębiorcy mieli możliwość wysłuchać krótkich prelekcji tematycznych. Było miejsce także na rozmowy kuluarowe i rozpatrywanie indywidualnych przypadków.

- Przedsiębiorcy interesują się żywo przepisem dotyczącym rozstrzygania rozbieżności na korzyść przedsiębiorcy. Są coraz bardziej świadomi tego, że na gruncie Konstytucji Biznesu mogą również o pewne kwestie wnioskować do administracji, a wręcz ich wymagać. Relacja zaczyna być partnerstwem, a nie jednostronnym działaniem - powiedziała Katarzyna Machałowska, ekspert z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Specjalistka jednocześnie podkreśliła, że spotkania są cenne także dla resortu, gdyż przedsiębiorcy często zgłaszają konstruktywne wnioski, które są następnie przedmiotem analiz w ministerstwie.

Kolejnym aspektem poruszanym podczas konferencji były Pracownicze Plany Kapitałowe. - PPK jest novum na polskim rynku, wzorowanym z kolei na modelu brytyjskim. Chcemy zachęcić Polaków, aby oszczędzali na okres, kiedy nie będą aktywni zawodowo, a mogą to zrobić właśnie w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych, które od 1 stycznia tego roku są stopniowo wprowadzane w Polsce i w kolejnych miesiącach będą obejmowały kolejne zakłady pracy - powiedział Krzysztof Słomiński z Polskiego Funduszu Rozwoju.

Obecni na konferencji eksperci Banku Gospodarstwa Krajowego wyjaśniali, jak efektywnie wykorzystywać rządowe i unijne programy wsparcia finansowego oraz informowali, co nowego oferują one w 2019 r. BGK to polski bank rozwoju i kompleksowo wspiera przedsiębiorców z woj. pomorskiego. BGK we współpracy z bankami komercyjnymi i spółdzielczymi tworzy ekosystem instytucji finansowych dla rozwoju przedsiębiorstw - i tych małych, i tych największych. Do zaoferowania ma między innymi gwarancje de minimis, jeden z najpopularniejszych programów w skali całego kraju. Z badania przeprowadzonego przez BGK wynika, że aż 54 proc. przedsiębiorstw miałoby ograniczony dostęp do finansowania, gdyby nie skorzystało z tego instrumentu.

Organizatorem cyklu konferencji jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Więcej informacji można znaleźć na: biznes.gov.pl oraz na stronie konferencji : prawodoprzedsiebiorczosci.parp.gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Relacje z biznesem bardziej partnerskie. Głównym tematem spotkania w Gdyni była Konstytucja Biznesu - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki