MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja na etnofilologię kaszubską ciągle trwa. Miłośnicy języka i historii Kaszub wciąż mogą zapisać się na ten kierunek studiów

Monika Jankowska
Monika Jankowska
fot. http://belok.kaszubia.com/
To już ostatnie dni naboru na etnofilologię kaszubską, która prowadzona jest na Uniwersytecie Gdańskim. Ile osób planuje przyjąć uczelnia? Jakie warunki trzeba spełnić, by zostać studentem etnofilologii?

Jeszcze tylko do 23 lipca 2021 Uniwersytet Gdański czeka na kandydatów na etnofilologię kaszubską. Zgłoszenia przyjmowane są drogą internetową – za pośrednictwem Internetowej Rejestracji Kandydatów. 27 lipca uczelnia ogłosi listę kandydatów, a 4 sierpnia – ostateczną listę osób przyjętych. Czy uda się znaleźć wystarczającą liczbę kandydatów? Małe zainteresowanie kierunkiem, to problem, z jakim UG boryka się w zasadzie co roku.

Nabór trwa

Póki co, uczelnia nie zdradza, ile osób zgłosiło chęć studiowania etnofilologii od października.

- Nabór na kierunek etnofilologia kaszubska trwa. Możliwość zapisów zostanie zamknięta 23 lipca. Do tego czasu nie upubliczniamy informacji o liczbie kandydatów zapisanych na kierunek.
Taką zasadą kierujemy się w przypadku wszystkich kierunków – tłumaczy Ewa Cichocka z zespołu prasowego UG.

Cichocka podaje też, że minimalna liczba kandydatów niezbędna do uruchomienia kierunku wynosi 25 osób.

- W szczególnie uzasadnionych przypadkach rektor na wniosek dziekana może obniżyć limit przyjęć warunkujący uruchomienie kierunku. Na kierunku etnofilologia kaszubska minimalna liczba miejsc stanowi jednocześnie limit dostępnych miejsc. Planujemy przyjęcie 25 osób – dodaje.

Kryteria przyjęcia i co robić po studiach

Warto podkreślić, że osoba, która chciałaby studiować etnofilologię, nie musi znać język kaszubskiego. Konieczna jest za to matura z j. polskiego, j. obcego oraz jednego przedmiotu do wyboru: historii, historii sztuki, WOS-u, filozofii, matematyki, geografii, fizyki/fizyki i astronomii, biologii, drugiego j. obcego, j. łacińskiego czy j. kaszubskiego. W przypadku tego ostatniego, za wynik powyżej 70 proc. kandydat otrzymuje w procesie rekrutacyjnym dodatkowe 10 punktów.

Absolwenci etnofilologii kaszubskiej pracują jako animatorzy kultury, dziennikarze, edytorzy, redaktorzy, operatorzy stron internetowych. Wielu z nich angażuje się w różne działania na rzecz lokalnych społeczności. Pracowników z biegłą znajomością języka kaszubskiego poszukują muzea, domy kultury, instytucje edukacyjne, instytucje samorządowe. Ci, którzy myślą o studiowaniu etnofilologii muszą wziąć pod uwagę to, że nie nabędą uprawnień nauczycielskich. Według ostatnich przepisów o pracę w szkole mogą ubiegać się tylko ci, którzy skończyli studia I i II stopnia na tym samym kierunku. Tymczasem etnofilologia to trzyletnie studia stacjonarne I stopnia (licencjackie). Działacze kaszubscy walczą o zmianę tych zasad, ale nic się w tej kwestii nie zmieniło.

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Muzeum w Wejherowie i zachęcają do podjęcia studiów

- Zrzeszeniu bardzo zależało na tym, aby en kierunek powstał i robimy wszystko, aby ten kierunek się rozwijał, aby jego absolwentów było jak najwięcej i by powstały także studia II stopnia. Mamy nadzieję, że uda nam się do tego doprowadzić – mówi Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. I zachęca potencjalnych kandydatów: - To jedyny taki kierunek na świecie, studiować go można tylko w Gdańsku. Warto go studiować, bo przekazuje solidną wiedzę o Kaszubach, a zajęcia prowadzą najlepsi naukowcy zajmujący się tą tematyką.

Do studiowania etnofilologii zaprasza także Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, gdzie odbywają się niektóre zajęcia z tego kierunku.

- Kaszubi i wszystkie osoby pasjonujące się kulturą i językiem kaszubskim mają niepowtarzalną szansę wzbogacenia swojej wiedzy i pozyskania nowych umiejętności, które potem mogą wykorzystać w pracy zawodowej. Losy wcześniejszych absolwentów tego kierunku pokazują, że jest to wiedza i doświadczenia, która przydaje się w życiu – mówi Tomasz Fopke, dyrektor wejherowskiego muzeum i zarazem jeden z wykładowców na etnofilologii.

Działacze, wykładowcy i Pomorzanie protestowali przed Uniwersytetem Gdańskim przeciwko likwidacji etnofilologii kaszubskiej

Działacze, wykładowcy i Pomorzanie protestowali przed Uniwer...

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki