Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Regaty imienia Mariusza Zaruskiego w sobotę w Rewie. Przeniesione zostały z Ukrainy

red
Wideo
od 16 lat
Regaty imienia Mariusza Zaruskiego rozpoczną się w sobotę 26 sierpnia w Rewie. Przez jedenaście lat w przeszłości zawody te odbywały się w Chersoniu na Ukrainie, jednak w związku z napaścią na naszego wschodniego sąsiada przez Rosję i trwającym konfliktem zbrojnym przeniesiono je do Polski.

Regaty imienia Mariusza Zaruskiego. Załogi pokonają trasę do Mechelinek

Wydarzenie to nawiązuje do do regat żeglarskich im. gen. Mariusza Zaruskiego o Puchar Prezydenta RP, które 11 lat z rzędu odbywały się w Chersoniu. W obliczu barbarzyńskiej napaści Rosji na Ukrainę nie mogą być jednak obecnie kontynuowane na Morzu Czarnym.

Regaty po raz pierwszy przeniesione zostały z Chersonia do Rewy już w ubiegłym roku. W ich organizację zaangażował się Instytut Pamięci Narodowej oraz samorządowcy.

- To wydarzenie jest odpowiedzią dobra na zło, które dzieje się na Ukrainie i na zło rosyjskiej agresji - mówił wówczas Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. - Regaty, które przez kilkanaście lat odbywały się w Chersoniu zostały przeniesione tutaj, do Rewy. To wyraźny gest i symbol tego, że wolny świat jest razem przeciwko agresji rosyjskiej.

Jutro, w sobotę 26 sierpnia, załogi, które zgłosiły się do tegorocznej edycji regat, pokonają trasę Rewa - Mechelinki - Rewa.

O godz. 9 w bosmanacie portu w Rewie rozpocznie się zbiórka zawodników. Start regat zaplanowany jest na godz. 10:50.

Regaty imienia Mariusza Zaruskiego. Kim był ich patron?

Generał brygady Mariusz Zaruski był taternikiem, grotołazem, fotografem, malarzem i pisarzem. Zasłynął jako pionier polskiego żeglarstwa. Był twórcą Komitetu Floty Narodowej i kapitanem harcerskiego żaglowca „Zawisza Czarny”.

Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Był także adiutantem generalnym prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego. Po wybuchu II wojny światowej przebywał we Lwowie, gdzie został aresztowany przez NKWD. Zmarł z wycieńczenia w więzieniu w Chersoniu 8 kwietnia 1941 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki