MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radni z Pomorza są niedostępni dla wyborców? W Chojnicach w ogóle nie wyznaczono dyżurów

red.
Są gminy, w których radni nie wyznaczyli nawet dyżurów spotkań ze swoimi wyborcami.
Są gminy, w których radni nie wyznaczyli nawet dyżurów spotkań ze swoimi wyborcami. fot. M.Genca/Polskapresse
Tylko w połowie gmin radni pełnią regularne dyżury – wynika z monitoringu przeprowadzonego w ramach akcji "Masz Głos, Masz Wybór". Na Pomorzu zbadano samorządy Sopotu, Chojnic i gminy Chmielno. Wyniki nie są optymistyczne.

Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides z Katowic (jeden z partnerów akcji "Masz Głos, Masz Wybór", organizowanej przez Fundację im. Stefana Batorego) sprawdziło, czy mieszkańcom gmin jest łatwo spotkać się z radnymi. Wyniki monitoringu nie napawają optymizmem. Tylko w 56 proc. zbadanych gmin (zbadano 48 gmin, po 3 z każdego województwa) mieszkańcy mogą znaleźć informację o dyżurach radnych na stronach internetowych. Na Pomorzu zbadano Sopot, Chojnice i Chmielno.

Okazało się, że w Sopocie dyżuruje 20 radnych, w Chojnicach w ogóle nie ma dyżurów radnych, z kolei w gminie Chmielno dyżuruje jeden radny.

Tymczasem zgodnie z ustawą o samorządzie terytorialnym, do podstawowych obowiązków radnych należy reprezentowanie wyborców i utrzymywanie stałej więzi z mieszkańcami i lokalnymi organizacjami. Trudno sobie wyobrazić dobre spełnianie tych obowiązków, jeśli mieszkańcy nie mają możliwości spotkania się z radnymi. Jak wynika z doświadczeń lokalnych aktywistów, dobry kontakt z radnymi pozwala rozwiązać wiele palących problemów.

- Prezydent miasta sprzedawał mieszkania wraz z lokatorami. Nasze stowarzyszenie przygotowało na ten temat informację do wszystkich radnych i te działania zostały zatrzymane – mówi Tadeusz Dybała ze Stowarzyszenia Obrońców Praw Lokatorów w Rybniku. – Radni tworzą prawo w gminie. Jeśli ktoś i chce wpływać na to, co się wokół niego dzieje, to oczywiste jest, że powinien z nimi współpracować.

- Idea przedstawicielstwa nie polega na tym, że przedstawiciel realizuje własną wolę, ignorując reprezentowanych. Brak komunikacji i współdziałania z radnymi tworzy iluzję reprezentacji, niszcząc fundamenty demokracji – twierdzi Dawid Ślusarczyk z Inicjatywy Catalyst z Katowic.

Radni podejmują w drodze uchwał wiele decyzji, które mają duży wpływ na jakość życia mieszkańców. Do nich należy ostateczna decyzja, czy na terenie gminy powstanie nowy plac zabaw, które drogi będą remontowane i ile pieniędzy będzie przeznaczonych na utrzymanie szkół. Jeśli więc chcemy, żeby decyzje radnych bardziej odpowiadały na nasze realne problemy, powinniśmy z nimi nawiązać współpracę - umówić się na rozmowę czy zorganizować otwarte spotkanie, na które zaproszeni zostaną także inni mieszkańcy.

- Do akcji Masz Głos, Masz Wybór zapraszamy osoby i grupy, które chciałyby nawiązać bliższą współpracę z radnymi i wspólnie z nimi zmieniać okolicę, w której mieszkają – tłumaczy Grzegorz Wójkowski Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, koordynator działania "Dostępni radni w akcji Masz Głos, Masz Wybór.

Do akcji "Masz Głos, Masz Wybór" można zapisać się do 12 kwietnia na www.maszglos.pl

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki