Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej bez zmian do połowy 2016 r.

Janina Stefanowska
Do 30 czerwca 2016 nocną i świąteczną opiekę medyczną świadczyć będą obecne podmioty
Do 30 czerwca 2016 nocną i świąteczną opiekę medyczną świadczyć będą obecne podmioty Archiwum PP
Jeszcze do połowy 2016 r. korzystać będziemy z tych samych punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - NFZ przedłużył kontrakty i na razie nie będzie organizował nowych konkursów.

W grudniu 2015 roku miały się kończyć kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenia usług nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Już wiadomo, że umowy te zostaną przedłużone do połowy 2016 roku i spodziewanych konkursów nie będzie.

- Były plany ogłoszenia konkursów, ale zdecydowano, że z podmiotami posiadającymi obowiązujące umowy zostaną podpisane aneksy do połowy 2016 roku - poinformował Mariusz Szymański, rzecznik NFZ w Gdańsku.- Żadnych ruchów ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia nie będzie - zapewnia.

Problem w Sierakowicach

Tymczasem na zmiany liczyło Kaszubskie Centrum Medyczne w Sierakowicach. Do końca czerwca 2015 roku funkcjonował tam punkt udzielania świadczeń NZOZ Centrum Medycznego Kaszuby w Kartuzach, które zapewniało nocną i świąteczną opiekę dla powiatu kartuskiego, bez gminy Stężyca. Od 1 lipca, wskutek zmian w umowie Sierakowice zostały bez punktu medycznej opieki weekendowej.

Aby sierakowiczanie nie musieli w weekendy jeździć do lekarza do Kartuz, kierownik Kaszubskiego Centrum Medycznego podjął starania o konieczne zgody, by w ośrodku w weekendy uruchomić dyżury lekarskie, na koszt ośrodka.

- Nie mogliśmy zostawić naszych pacjentów bez opieki - podkreśla lek. med. Stanisław Czerwonka, kierownik sierakowickiej przychodni.

Udało mu się uzyskać zgodę NFZ na uruchomienie weekendowych i świątecznych dyżurów dla mieszkańców z rejonu. Koszty dyżurów weekendowych i świątecznych pokrywa ze swojego budżetu Kaszubskie Centrum Medyczne. Problemem stają się jednak pacjenci z sąsiednich gmin - z powiatów lęborskiego, bytowskiego, którzy korzystają z pomocy przychodni, a ich samorządy finansowo nie włączają się do wsparcia tych działań.

Na Pomorzu

W województwie pomorskim działa 26 podmiotów medycznych świadczących nocną i świąteczną opiekę medyczną. Świadczenie to w nowym kształcie zaczęło funkcjonować 1 marca 2013 roku.

Zgodnie z założeniami, są to „świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej udzielane w sytuacji nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8.00 do godziny 8.00 dnia następnego. Świadczenia w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej są bezpłatne (dla osób ubezpieczonych) i udzielane bez skierowania. Nie obowiązuje rejonizacja, można zgłaszać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej opieki”.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki