Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pucheroki chodzą po domach i ulicach. Kwietna Niedziela to ich dzień. Przebierańców można podziwiać pod Krakowem

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Pucheroki, chłopcy w kolorowych szpiczastych czapach, kożuchach z laskami i koszyczkami pojawiły się na ulicach gminy Zielonki, a zwłaszcza Bibic. Ci przebierańcy w każdą Niedzielę Palmową odwiedzają domy recytują stare, dziwaczne oracje, uderzają laskami o podłogę i proszą gospodynie o datki do koszyczka. Jedni dają pieniądze, inni słodycze lub owoce. Dzisiejsze pucheroki naśladują dawnych żaków krakowskich.

- Pucheroki pukają do drzwi już przed godziną 7 rano. Mnie też dzisiaj z rana odwiedziły pucheroki. U nas w niedziele palmową trzeba wstawać wcześnie. Budzą nas stukaniem lasek i oracjami, ale bardzo się cieszymy, że wciąż chodzą - mówi Tadeusz Łysek, sołtys Bibic.

Chodzenie po pucherach - jak to się zwykło mówić w gminie Zielonki - to zwyczaj z XVII wieku. „Puer” to po łacinie znaczy chłopiec. Zapoczątkowali je żacy krakowscy. W Niedzielę Palmową (wówczas mówili Niedzielę Kwietną), gdy w podkrakowskich gospodarstwach było już przygotowywane jedzenie na Święta Wielkanocne. wyruszali tam ubodzy żacy. Przebierali się i prosili o jedzenie. dawniej zwyczaj był znany w kilku gminach, dziś jest kultywowany tylko w podkrakowskiej gminie Zielonki.

- Do podtrzymywania tradycji przyczyniają się też nauczyciele z gminnych szkół i przedszkoli. Tworzą grupy pucheroków, opowiadają uczniom o tej tradycji, pomagają się przygotować i towarzyszą na przeglądzie w Bibicach - mówi Marek Płachta, dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Zielonkach.

Obecnie zieloneckie centrum kultury organizuje co roku konkurs dla pcheroków. W tym roku mimo deszczowej pogody przybyły pucheroki z całej gminy. Na scenie wystąpiło ponad 60 osób. Ten konkurs poprzedzony jest warsztatami, na których dzieci robią sobie czapki, potem z pomocą mam przebierają się w stare kożuchy lub kurtki z futrzana podszewką, odwracając je na lewa stronę, przepasują to, biorą solidy kij do stukania i koszyczek w ręką. Ale to nie wszystko muszą się nauczyć oracji, żeby głosić te dawne rymowanki.

W tym roku w południe pucheroki znów zebrały się w Bibicach. Były inscenizacje, wystepy solowe oraz konkurs pt. "Najbardziej tradycyjny strój Pucheroka" oraz gra wielkoformatowa "Pucheroki".

Wielkanocnym Kiermaszu z jajem

Przebierańcy-pucheroki i świąteczne pyszności na Wielkanocny...

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski