Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych z polipami nosa. Ta choroba zwyczajnie zabiera chęci do życia. Szansą jest terapia biologiczna

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Leczenie przewlekłego zapalenia zatok przynosowych z polipami nosa rozpoczyna się od farmakoterapii polegającej na donosowym podawaniu leków sterydowych
Leczenie przewlekłego zapalenia zatok przynosowych z polipami nosa rozpoczyna się od farmakoterapii polegającej na donosowym podawaniu leków sterydowych 123RF
Polipy w nosie powstają w wyniku zmian alergicznych lub stanów zapalnych. I chociaż nie są groźne dla zdrowia, dramatycznie obniżają jakość życia. Nadzieją dla tysięcy chorych są terapie biologiczne, które wkrótce mają być w Polsce dostępne w ramach programów lekowych.

- Ból rozpierający w okolicy zatok, kłopoty z oddychaniem, powtarzające się infekcje, utrata węchu i smaku - to tylko część objawów, które utrudniają, a często wręcz odbierają chęć do życia osobom cierpiącym na ciężką postać zapalenia zatok. - Nieżyt nosa jest bardzo powszechną jednostką chorobową - tłumaczy prof. dr hab. Marek Niedoszytko, szef Kliniki Alergologii w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. - Choruje na niego około 40 proc. pacjentów, z tego kilka proc. do około 10 proc. cierpi na przewlekły nieżyt nosa z polipami.

Polipy (nowotwory łagodne) mogą pojawiać się epizodycznie i wymagać np. jednego zabiegu operacyjnego, co wiąże się z dobrym rokowaniem i praktycznie oznacza wyleczenie. Natomiast są chorzy, którzy mają te polipy po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy. Rekordzista miał ich ponad 60.

Najcięższa postać przewlekłego zapalenia zatok przynosowych z polipami nosa to nieustający dramat pacjentów dotkniętych tą chorobą i niekończąca się walka. - Lekarze rozpoznali u mnie przewlekłe zapalenie zatok kilka lat temu - opowiada młoda kobieta. - Najgorsze w tej chorobie są polipy, które po usunięciu ciągle odrastają. Nie mogę przez nie oddychać. Czasem, gdy zaczynam się dusić i nie mogę złapać oddechu, a termin planowanego zabiegu na NFZ jest odległy, to idę prywatnie do lekarza, który mi je przycina, ale zawsze mówi, że to nie załatwia sprawy, że polipy nie są usunięte zupełnie.

Każda taka wizyta to 2000 zł.
- To dla mnie ogromne koszty - skarży się pacjentka. Polipy nie tylko powodują różne przykre objawy, ale również wyglądają bardzo nieestetycznie. - Tragedią jest, gdy w pracy polipy mi z tego nosa wychodzą. Muszę je wpychać palcem do nosa. Chodzę wtedy w maseczce na twarzy, by nie było tego widać - dodaje ze smutkiem.

Zapalenie zatok? Przyczyną może być zaburzenie układu immunologicznego

- U podłoża tej choroby mogą leżeć zaburzenia układu immunologicznego - wyjaśnia prof. dr hab. Marek Niedoszytko, szef Kliniki Alergologii w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. - Mogą mieć związek np. z wrażliwością na aspirynę. Dlatego Ci chorzy są też kierowani do nas, do Kliniki Alergologii po to, aby stwierdzić, jaka jest etiologia tych polipów. Dotychczas jednym ze sposobów ich leczenia było wytworzenie tolerancji na aspirynę. W Gdańsku ta metoda została wprowadzona w 2004 roku. Było to leczenie skuteczne, aczkolwiek obarczone działaniami niepożądanymi. Zwiększone ryzyko powstawania polipów występuje również u chorych na astmę lub atopowe zapalenie skóry, na alergiczne grzybicze zapalenie zatok, uczulonych na niesteroidowe leki przeciwzapalne, a nawet na roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt itp.

Leczenie zapalenia zatok - łatwo może dojść do powikłań

Leczenie przewlekłego zapalenia zatok przynosowych z polipami nosa rozpoczyna się standardowo od farmakoterapii polegającej na donosowym podawaniu leków sterydowych, które pozwalają zmniejszyć zapalenie błony śluzowej. W przypadkach braku odpowiedzi na leczenie zachowawcze, pacjenci poddawani są wielokrotnym operacjom, które polegają na usunięciu stale odrastających polipów oraz otwarciu i odblokowaniu ujść wszystkich zatok przynosowych. - Podczas zabiegu usuwając polipy, usuwamy również zdrową tkankę błony śluzowej. Tworzą się blizny, istnieje ryzyko powikłań, m.in. uszkodzeni nerwu wzrokowego, nerwu węchowego czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Mimo że teraz to przede wszystkim zabiegi endoskopowe, do tych i innych powikłań może dojść w każdej chwili w każdym, nawet renomowanym ośrodku - przyznaje prof. dr hab. n. med. Dariusz Jurkiewicz, kierownik Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie i przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi. I dodaje: - Każdy taki zabieg odbywa się w pełnym znieczuleniu, a pacjenci przecież stają się starsi i mają też inne schorzenia, więc zastosowanie narkozy staje się bardziej problematyczne. Każdy pacjent musi mieć świadomość ryzyka wiążącego się z każdym zabiegiem. Jedna z pacjentek z odrastającymi polipami, która ma za sobą już 20 takich zabiegów opowiada: - Po każdym zabiegu, czuję jakbym miała wielką dziurę w nosie. Gdy drugiego dnia usuwają mi z nosa tamponadę, to wrażenie się potęguje. To jest straszne uczucie.

Prof. Dariusz Jurkiewicz potwierdza: - Mimo że zabiegi chirurgiczne są skutecznym sposobem leczenia, to niestety w przypadku pacjentów z nawracającym przewlekłym zapaleniem zatok z polipami nosa nietrwałym, bo działamy na objaw, a nie na zasadniczą przyczynę tej choroby. Liczne operacje prowadzą do licznych powikłań i generują dodatkowe niepotrzebne koszty dla systemu, ale przede wszystkim dla pacjenta.

Szansa jest leczenie biologiczne

W przypadku pacjentów z ciężką postacią tej choroby szansą jest leczenie biologiczne. Pilna refundacja terapii biologicznej ukierunkowanej na przyczynę tej choroby pozwoli uniknąć kolejnych zabiegów, a tym samym potencjalnych powikłań zdrowotnych. Pacjenci z przewlekłym zapaleniem zatok przynosowych z polipami nosa mają nadzieję, że już niedługo ich potrzeby terapeutyczne zostaną zaspokojone, tym bardziej, że leczenie biologiczne dupilumabem już w ubiegłym roku otrzymało pozytywną rekomendację Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznej.

- Podczas Forum Organizacji Pacjentów z okazji Światowego Dnia Chorego wiceminister Maciej Miłkowski na zadane przeze mnie pytanie dotyczące udostępnienia najbardziej potrzebującym pacjentom z PZZPzPN terapii biologicznej, odpowiedział, że jest na to szansa w kwietniu. Na to liczymy! Byłby to fantastyczny prezent od Ministerstwa Zdrowia dla setek chorych z okazji Światowego Dnia PZZPzPN, który obchodzimy 20 kwietnia. Pacjenci czekali już wystarczająco długo - mówi Hubert Godziątkowski, prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych. I dodaje. - Przewlekłe zapalenie zatok nie tylko negatywnie wpływa na jakość życia pacjentów - dosłownie odbiera chęć do życia - ale też generuje ogromne koszty społeczno-ekonomiczne. Generuje więcej zwolnień lekarskich i absencji chorobowych niż takie choroby, jak np. łuszczyca, nowotwór złośliwy tarczycy czy prostaty. Potwierdzają to dane ZUS dotyczące absencji chorobowej.

- I generalnie niezależnie od etiologii polipów, to leczenie biologiczne wydaje się być naprawdę leczeniem przyszłościowym - ocenia prof. Niedoszytko. W kierowanej przez profesora klinice z tych leków korzysta już część chorych. - Stosujemy je w leczeniu astmy ciężkiej, bo trzeba pamiętać, że nie możemy patrzeć na polipy nosa i na stan zapalny w górnych drogach oddechowych w oderwaniu od dolnych dróg oddechowych. - Bardzo wielu tych chorych, którzy mają polipy nosa, ma też astmę. Jeżeli taki chory ma polipy, a do tego astmę ciężką, to jest na wygranej pozycji, bo w ich przypadku leczenie biologiczne jest refundowane. Pod opieką Kliniki Alergologii w Gdańsku pozostaje 200 chorych z astmę ciężką i 60 z nawracającymi polipami bez astmy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki