MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przeliczanie świadczeń, składki emerytalne

Redakcja
Ewa Pancer
Ewa Pancer
Ewa Pancer, rzecznik prasowy ZUS w Gdańsku odpowiada na pytanie czytelników

Zamierzam w listopadzie złożyć wniosek o emeryturę. Czy muszę rozwiązać umowę o pracę?
Jeśli chciałaby Pani otrzymać wypłatę emerytury, należy rozwiązać wszystkie umowy o pracę zawarte w oparciu o przepisy Kodeksu pracy. Gdyby chciała Pani pracować dalej, a mieć tylko ustalone prawo do emerytury, to wystarczy złożyć wniosek i nie ma wtedy obowiązku rozwiązywania umów o pracę.

Mam ustalone prawo do emerytury i w przyszłym roku chciałbym na nią przejść. Co powinienem zrobić w takiej sytuacji?
Osoba, która ma ustalone prawo do emerytury i chce przejść na to świadczenie, powinna uzgodnić z pracodawcą termin rozwiązania umowy. Po otrzymaniu świadectwa pracy i dostarczeniu go do ZUS nastąpi wypłata emerytury.

Pracuję na umowę-zlecenie i jednocześnie studiuję. Czy pracodawca powinien odprowadzać za mnie składki na ZUS?
Osoby, które uczą się lub studiują do 26 roku życia, nie są objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi. Mogą przystąpić do ubezpieczenia dobrowolnie i opłacać składkę emerytalno-rentową. Z własnych środków od kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym okresie. Obecnie wynosi ono 1126 zł, stopa procentowa ubezpieczenia emerytalnego to 19,52 proc., a ubezpieczenia rentowego - 6 proc.

Przebywam na urlopie wychowawczym i zamierzam podjąć działalność gospodarczą. Jakie składki powinnam opłacać?
Osoby, które przebywają na urlopie wychowawczym i jednocześnie prowadzą działalność gospodarczą, powinny zgłosić ten fakt swojemu pracodawcy. Z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej muszą opłacać wszystkie rodzaje składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i fundusz pracy. Jeśli osoby te nie prowadzą działalności gospodarczej na rzecz swojego pracodawcy oraz nie prowadziły jej przez ostatnie pięć lat, to mogą skorzystać z ulgi przy opłacaniu składek do ZUS. Ulga ta obowiązuje przez dwa lata.

Słyszałam, że osoby pracujące, których stan zdrowia uległ znacznemu pogorszeniu, mogą skorzystać z leczenia finansowanego przez ZUS. Kto kieruje na taką rehabilitację?
Osoby, które długotrwale chorują i lekarz prowadzący (specjalista lub rodzinny) uzna, że wymagają leczenia sanatoryjnego lub ambulatoryjnego, mogą skorzystać ze świadczeń leczniczych finansowanych przez ZUS w ramach prewencji rentowej. ZUS kieruje na rehabilitację, zwraca koszty podróży i zakwaterowania oraz opłaca sanatorium.

Na jakich zasadach będzie można przeliczyć emeryturę bez możliwości udowodnienia zarobków z danego okresu?
Osoby, które nie zdobyły dokumentów świadczących o osiąganych zarobkach, będą mogły od 2009 roku złożyć wniosek o przeliczenie emerytury z uwzględnieniem minimalnej płacy krajowej obowiązującej w brakującym okresie. Sytuacja ta dotyczy pracowników zatrudnionych w oparciu o przepisy Kodeksu pracy.

Trybunał Konstytucyjny umożliwił przeliczenie zasiłków chorobowych, które były obliczane bez uwzględnienia niektórych składników wynagrodzenia. Do kogo należy wystąpić o korektę wypłaty zasiłku?
Przeliczenia zasiłków chorobowych dokonują pracodawcy na wniosek osoby zainteresowanej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki