Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedwojenny film o podusteckim poligonie będzie można oglądać w Bunkrach Bluchera [WIDEO]

Hubert Bierndgarski
Poligon pod Ustką był obiektem tajnym i dlatego zachowało się niewiele dokumentów z nim związanych. Odnaleziony film stanowi więc prawdziwą gratkę dla miłośników historii.
Poligon pod Ustką był obiektem tajnym i dlatego zachowało się niewiele dokumentów z nim związanych. Odnaleziony film stanowi więc prawdziwą gratkę dla miłośników historii. Kadr z filmu
17 minut trwa film z 1937 roku odnaleziony przez miłośników historii z Ustki. Przedstawia niemieckich żołnierzy z jednostki obrony przeciwlotniczej, którzy jadą na poligon pod Ustką. Na czarno-białych ujęciach dokładnie widać załadunek wojska, podróż koleją, ćwiczenia z obrony przeciwlotniczej... Wkrótce będzie można go oglądać w Bunkrach Bluchera.

Przedwojenne kąpielisko dla mężczyzn, tory na poligonie prowadzące do samego morza i nieznane do tej pory budynki - takie ciekawostki można zobaczyć na unikatowym filmie z 1937 roku, do którego dotarli miłośnicy historii z Ustki. Film w najbliższym czasie będzie można oglądać w Bunkrach Bluchera, nowej militarnej atrakcji turystycznej Ustki.

Ponad 17-minutowy dokument przedstawia niemieckich żołnierzy z jednostki obrony przeciwlotniczej, którzy jadą na poligon pod Ustką. Na czarno-białych ujęciach dokładnie widać załadunek wojska, podróż koleją, wyładunek na podusteckim poligonie oraz ćwiczenia z obrony przeciwlotniczej. Film zachował się w świetnym stanie. Niestety, nie ma do niego dołączonej ścieżki dźwiękowej.

- Film dostałem od niemieckiego miłośnika historii, który kolekcjonuje takie nagrania - mówi Przemysław Woś, dziennikarz Radia Gdańsk i miłośnik wojennej historii regionu. - Cały materiał trwa ponad półtorej godziny i opowiada wojenne losy kamerzysty. Tematy dotyczące Ustki zajmują około 17 minut. Mogę powiedzieć, że do tej pory nie było żadnych materiałów filmowych obrazujących podustecki poligon przed II wojną światową. Poligon w tym czasie był jeszcze budowany. Możliwe nawet, że to pierwsze z prowadzonych na nim ćwiczeń. Nie ma na nim chociażby znanego wszystkim tajemniczego trzeciego mola, którego budowa miała zmienić oblicze Ustki.

Woś przekazał film historykom z Ustki. Zainteresował się nim m.in. Marcin Barnowski, dziennikarz i historyk, który od 2012 roku prowadzi w Ustce Bunkry Bluchera, miejsce, gdzie w multimedialnej formie prezentowana jest militarna historia Ustki i jej okolic.

Więcej na ten temat na stronie ustka.naszemiasto.pl oraz w środowym (29.01.2014) wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" lub w jego wersji elektronicznej!

TU kupisz e-wydanie "Dziennika Bałtyckiego"!

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki