Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed nami 50. rocznica masakry na Wybrzeżu. Samorządy, ECS oraz IPN zapowiadają uroczystości, wystawy i konferencje

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Konferencja z udziałem Aleksandry Dulkiewicz, Mieczysława Struka i Basila Kerskiego w sprawie obchodow 50. rocznicy Grudnia '70
Konferencja z udziałem Aleksandry Dulkiewicz, Mieczysława Struka i Basila Kerskiego w sprawie obchodow 50. rocznicy Grudnia '70 Przemysław Świderski
Za niespełna dwa tygodnie obchodzić będziemy 50. rocznicę masakry grudniowej, której główne akcenty rozegrały się w Gdańsku, Gdyni, Elblągu oraz Szczecinie. Z tej okazji, władze Gdańska, samorząd województwa oraz IPN przygotowały wydarzenia upamiętniające tragedię protestujących robotników.

- To nie jest łatwa rocznica. To rocznica pokazująca do czego może doprowadzić władza totalitarna – mówiła podczas środowej konferencji prasowej prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz. - Jednym z pierwszych żądań uczestników Sierpnia 1980 była chęć upamiętnienia ofiar Grudnia 1970. Pomnik Poległych Stoczniowców jest cudem, który wydarzył się już trzy miesiące po podpisaniu Porozumień Sierpniowych. Dlatego 16 grudnia, w 40. rocznicę jego odsłonięcia, u jego stóp odbędzie się apel wspominający ofiary oraz bohaterów, którzy w kolejnych latach poprowadzili Polskę i Europę do demokracji.

Główne uroczystości 50. rocznicy Grudnia 1970 odbędą się o godz. 17. W całym mieście rozlegną się też dzwony kościołów.

Tablice dla uczczenia 8 ofiar gdańskich strajków

Tego samego, od godz. 10, z udziałem przedstawicieli władz miasta oraz rodzin pomordowanych, odsłaniane będą kolejne tablice, upamiętniające ofiary strajków w Gdańsku. Tablice są obecnie wmurowywane w chodniki przy stoczniowej bramie nr 2, przy ul. Garncarskiej, Hucisku, Podwalu Grodzkim oraz przy urzędzie miasta (ostatnie dwie pojawią się po zakończeniu remontu dworca). Ponadto, 14 i 15 grudnia odbędzie się zorganizowana przez Europejskie Centrum Solidarności, konferencja naukowa pod hasłem: „Strajki, manifestacje i zajścia uliczne w PRL i bloku wschodnim”.

Obecny na konferencji marszałek woj. pomorskiego dodał, że w czasie głównych uroczystości na Placu Solidarności odegrany zostanie utwór Krzysztofa Pendereckiego pt. „Lacrimosa”, na pamiątkę jego premiery – 16 grudnia 1980 r. Wykona go, pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego, Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis z towarzyszeniem orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

- To nasz hołd dla tamtych wydarzeń, hołd dla robotników poległych w Gdańsku, Gdyni i innych miejscach w Polsce – mówi Mieczysław Struk.

Wystawy i nowe publikacje

Także w środę o swoich planach dotyczących rocznicy poinformował Instytut Pamięci Narodowej, który zaprasza mieszkańców Pomorza i nie tylko, do obejrzenia wystaw czasowych pt. „Powstanie grudniowe 1970 roku”, które pojawią się:

  • w Gdańsku (Plac Solidarności, 11.12.2020-7.01.2021 r.),
  • w Gdyni (Skwer Kościuszki, 11.12.2020-7.01.2021 r.)
  • oraz Elblągu (Plac Solidarności, 15.12.2020-7.01.2021 r.).

- To co najmniej 11. wystawa organizowana przez instytut na temat Grudnia 1970 r. Trzeba podkreślić, że w ogóle nasza pierwsza wystawa poświęcona była właśnie zajściom w Gdańsku i Gdyni – mówi prof. Mirosław Golon.

Dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku przypomniał, że z okazji rocznicy samorząd Gdyni ufunduje tablicę pamiątkową poświęconą pamięci sześciu ofiar, które zginęły w pobliżu stacji Gdynia Wzgórze Św. Maksymiliana. Tablica zawiśnie na ścianie budynku SKM. Uroczystości odbędą się 17 grudnia, określanym „Czarnym czwartkiem”.

Poza tym, zachęca do nabywania najnowszych publikacji oddziału na ten temat, pt. „Grudniowa kolęda. Kościół katolicki w Trójmieście wobec Grudnia '70” autorstwa Piotra Abryszeńskiego i Daniela Gucewicza oraz albumu „Zbrodnia bez kary. Grudzień ’70 w Gdyni. Przebieg wydarzeń, represje, walka o prawdę, najdłuższy proces III RP”. Zainteresowanym publikacjami IPN, przypominał o wcześniejszej pozycji pt. „Pogrzebani nocą” wydanej wespół z Dziennikiem Bałtyckim. Warto dodać, że Dziennik Bałtycki na bieżąco współpracuje z IPN przy popularyzacji wiedzy na temat masakry na Wybrzeżu.

Konferencja z udziałem Aleksandry Dulkiewicz, Mieczysława Struka i Basila Kerskiego w sprawie obchodow 50. rocznicy Grudnia '70

Przed nami 50. rocznica masakry na Wybrzeżu. Samorządy, ECS ...

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki