Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebył 10 tysięcy kilometrów, by znaleźć partnerkę. Romantyczna wędrówka wilka Gustava. Monitorują ją naukowcy z UG

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Wilka Gustav przebył 10 tys. km w poszukiwaniu partnerki!
Wilka Gustav przebył 10 tys. km w poszukiwaniu partnerki! Materiały archiwalne Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku
W niespełna rok wilk o imieniu Gustav przemierzył 10 tys. kilometrów, pokonując drogę z Saksonii-Anhalt na Pomorze. Wygląda na to, że ten trud się opłacił, bo basior znalazł drugą połówkę. Dobre nowiny przekazali przedstawiciele Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, którzy analizują poczynania wilka.

Historia wilka Gustava. Jak trafił na Pomorze? Trasa

Gustav swoją wyprawę rozpoczął w marcu 2019 r. Wyruszył z okolic Dessau w Niemczech (Saksonia-Anhalt), by po przebyciu ponad 10 tysięcy kilometrów dotrzeć na Pomorze.

Poznanie dokładnej trasy jego wędrówki umożliwił nadajnik GPS zainstalowany przy obroży. Wiadomo, że po drodze basior zagościł w Rostocku i Hamburgu, by stamtąd udać się niemal pod duńsko-niemiecką granicę. Wiosną swoją tułaczkę kontynuował wzdłuż drogi S6. Na Pomorze dotarł pokonując 27 autostrad i dwie rzeki.

Otrzymane zapisy analizował jeden ze studentów z Brandenburgii. W monitoringu zwierzęcia pomagał dr Maciej Szewczyk z Uniwersytetu Gdańskiego.

Wilk Gustav znalazł partnerkę na Pomorzu!

Podsumowując bilans zysków i strat dzielnego basiora, w trakcie wędrówki stracił oko, ale na Pomorzu, w końcu, udało mu się znaleźć swoją drugą połówkę. Jak poinformował dr Maciej Szewczyk, obecnie Gustav zatrzymał się na terenie Pobrzeża Słowińskiego, czyli między Łebą a Puckiem. Wszystko wskazuje na to, że to właśnie tutaj zamierza się osiedlić.

– Dzięki kilku udanym przedświątecznym tropieniom, które przeprowadzili dr Maciej Szewczyk i magistrantki KEiZK (Małgorzata Witek, Małgorzata Warda i Katarzyna Kempska), udało się potwierdzić, że po miesiącach wędrówek Gustavowi nareszcie udało się znaleźć partnerkę! – informuje Katedra Ekologii i Zoologii Kręgowców UG.

– „Zakochaną parę” tropiliśmy po plaży i wydmach, a także kilkukrotnie nagrały się razem na zainstalowane przez nas fotopułapki. Gustav z nową partnerką intensywnie znakowały teren moczem i drapaniem ziemi, co jest typowym zachowaniem osiadłych, terytorialnych wilków.

Badacze z Uniwersytetu Gdańskiego uważają, że wybranka Gustava pochodzi z innej wilczej grupy rodzinnej, którą obserwują i której teren znajduje się blisko nowego terytorium wilka z Niemiec.

– Wilki są generalnie ściśle terytorialne, ale w przypadku spokrewnionych grup możliwa jest wzajemna tolerancja i znaczne zachodzenie na siebie terytoriów – tłumaczą eksperci. – Te przypuszczenia zweryfikujemy poprzez badania genetyczne, które powinny pozwolić określić pochodzenie partnerki Gustava.

Jak tłumaczy dr Szewczyk, przełom zimy i wiosny jest u wilków okresem rozrodczym.

– To dla Gustava będzie kluczowy okres – podkreśla. – Jeżeli w tym czasie uda mu się znaleźć partnerkę i zostać zaakceptowanym, ma duże szanse, by wyszarpać dla siebie nieco terytorium. W tym rejonie żyją trzy watahy, dlatego też znalezienie swojego miejsca odgrywa kluczową rolę. Jeśli w tym czasie nie uda się Gustavowi znaleźć partnerki, przez kolejny rok będzie samotnym wilkiem.

JAK NIE SZKODZIĆ ZWIERZĘTOM?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki