Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa ul. Ogarnej w Gdańsku. Urząd dostosował dokumentację projektową do warunków postawionych przez konserwatora

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Przemyslaw Swiderski
Nie uda się w tym roku rozpocząć przebudowy ul. Ogarnej w Gdańsku. Urząd miasta prognozuje realizację zadania pomiędzy pierwszym a czwartym kwartałem 2022 r. Zgodnie z wolą konserwatora zabytków, nawierzchnię jezdni stanowić będzie XIX-wieczna kostka brukowa, która zachowała się pod warstwą asfaltu.

Oddanie do użytku przebudowanej ul. Ogarnej znacząco opóźni się w stosunku do planowanych terminów. Urząd miasta zapowiadał zakończenie prac remontowych jeszcze w 2019 r. Na drodze do rozpoczęcia robót stanęły jednak kwestie uzgodnienia typu przyszłej nawierzchni jezdni. Magistrat optował za szlifowaną kostką brukową, głównie z uwagi na potrzeby użytkowników jednośladów, z kolei pomorski wojewódzki konserwator zabytków stanął na stanowisku, że wygląd ulicy musi nawiązywać do czasów przedwojennych. Sprzeciwił się zrównywaniu jezdni z chodnikami, jednocześnie zaproponował odsłonięcie istniejącej kostki, która uniknęła zniszczeń wojennych.

Remont Ogarnej przynajmniej do jesieni 2022 r.

Przez ostatnie miesiące aktualizowano wcześniej przygotowaną dokumentację projektową, w praktyce, dostosowywano ją do wymagań konserwatora.

„Dokumentacja posiada komplet niezbędnych uzgodnień z kompetentnymi jednostkami miejskimi, projekt zyskał też akceptację Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, kluczową dla przeprowadzenia prac – poinformował magistrat, za pośrednictwem odpowiedzi na interpelację radnego Przemysława Majewskiego. - Obecnie trwa procedura pozyskania decyzji ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej – dop. red.). Jednocześnie Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na roboty budowlane. Przetarg będzie mógł zostać ogłoszony po pozyskaniu ZRID – planowany termin to koniec IV kwartału 2021 r.”

Przebudowa zostanie zrealizowana na odcinku od ul. Garbary do Krowiej Bramy w Gdańsku. Po jej zakończeniu ulica będzie mieć tradycyjny układ – z dwoma chodnikami, wyraźnie zaznaczonymi krawężnikami oraz kostką brukową w jezdni. Planuje się maksymalnie możliwe wykorzystanie XIX -wiecznego budulca.

- W zakresie zadania znajdują się przebudowa jezdni oraz chodników, przebudowa sieci wodno–kanalizacyjnych, przebudowa sieci kanalizacji deszczowej, budowa sieci oświetlenia ulicznego, budowa sieci teletechnicznej monitoringu oraz gospodarka drzewostanem – mówi Izabela Kozicka-Prus z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Inwestycja zostanie realizowana w ramach „Rewaloryzacji ulic Głównego Miasta”. Planowany termin wejścia wykonawcy na teren budowy to pierwszy kwartał 2022 r., natomiast zakończenie zadania to jesień 2022 r.

Gdańsk jest coraz piękniejszy. Kolejne elewacje kamienic zyskują nowe oblicze. Zobaczcie, jak na przestrzeni ostatnich 7 lat zmieniła się ulica Ogarna.

Jak zmieniały się gdańskie elewacje? Zobaczcie piękną, "nową...

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki