Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Edward Breza i Stanisław Janke zostali Honorowymi Obywatelami Lipusza [ZDJĘCIA]

Edyta Okoniewska
Niezwykłe osobowości, wybitni humaniści, którzy swoją pracą i twórczością promują gminę Lipusz zostali docenieni wyjątkowym tytułem.

To było wielkie wydarzenie w gminie Lipusz. Prof. dr hab. Edward Breza, a także Stanisław Janke zostali Honorowymi Obywatelami Gminy Lipusz. Tytuł ten nadano w uznaniu ich zasług.

- Przeżywaliśmy niezwykłe wydarzenie - mówi Mirosław Ebertowski, wójt Lipusza. - Nadaliśmy tytuł Honorowego Obywatela Gminy Lipusz profesorowi Edwardowi Brezie, chyląc czoła przed niezwykłego formatu człowiekiem i uczonym oraz dorobkiem jego życia, którym tak pięknie przysłużył się także lipuskiej ziemi i jej mieszkańcom.

Prof. dr hab. Edward Breza urodził się w 1932 r. w Kaliszu na Kaszubach. Swoją edukację rozpoczął w rodzinnej miejscowości, gdzie ukończył 6 klas, natomiast do klasy VII uczęszczał w 7-klasowej szkole w Lipuszu, dalszą naukę kontynuował w Kościerzynie, Krakowie i Gdańsku. Profesor posiada opinię wybitnego lingwisty, przede wszystkim znawcy onomastyki, czyli nauki o nazwach własnych. Jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Onomastycznego w Lowanium (w Belgii), Komisji Onomastycznej Komitetu Językoznawstwa PAN w Warszawie i Komitetu Redakcyjnego „Onomasticów” w Krakowie. Badawczo zajmował się też historią języka polskiego, zwłaszcza na Pomorzu, współczesną polszczyzną z kulturą języka, dialektologią z kaszubistyką, wpływem łaciny na język polski oraz metodyką nauczania języka polskiego i kaszubskiego. W jego bogatym dorobku naukowym znajduje się ponad 2,5 tys. publikacji, w tym 7 książek z dziedziny onomastyki.

- W uznaniu szczególnych zasług wybitnemu humaniście, językoznawcy, historykowi i miłośnikowi kaszubszczyzny za promowanie gminy Lipusz poprzez swoje dzieła i publiczne wypowiedzi zwróciłem się z wnioskiem o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Gminy Lipusz prof. dr hab. Edwardowi Brezie - dodaje Mirosław Ebertowski.

Wybitną postacią jest także Stanisław Janke. Urodził się w 1956 r. w Kościerzynie. Swoją edukację rozpoczął w Lipuszu, gdzie przez wiele lat mieszkał wraz ze swoimi rodzicami i braćmi. To właśnie w lipuskiej bibliotece rozpoczęła się jego przygoda z książką.

- Stanisław Janke poprzez swoją twórczość rozsławia Lipusz - dodaje Mirosław Ebertowski. - Poprzez stosowanie pseudonimu Jan Lipuski okazuje przywiązanie do naszej małej ojczyzny. Stanisław Janke jako wybitny poeta, prozaik, tłumacz i krytyk literacki, twórca literatury kaszubskiej promuje kulturę kaszubską i przyczynia się do jej wzbogacania. To właśnie on przełożył na język kaszubski „Pana Tadeusza”. Bogata oraz niezwykle zróżnicowana twórczość Stanisława Jankego wielokrotnie była nagradzana. Z ważniejszych nagród warto wymienić: Medal Stolema przyznany w 1991 roku przez Klub Studentów „Pomorania” za pracę dziennikarską i twórczość literacką.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki