MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Premier Mateusz Morawiecki dokonał wmurowania kamienia węgielnego pod Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Przemysław Świderski
W obiekcie dawnej elektrowni na Westerplatte wmurowano kamień węgielny na znak symbolicznego rozpoczęcia budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. W opinii wiceministra kultury Jarosława Sellina, większa część muzeum powinna być gotowa do 2023 r., czyli 20. rocznicy wpisania pola bitwy na Westerplatte na prezydencką listę Pomników Historii.

„W trosce o nadanie Westerplatte, miejscu pierwszej bitwy II wojny światowej, stanu godnego tego miejsca, podjęto historyczną decyzję o utworzeniu muzeum. Zaszczyt jego wzniesienia powierzono Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Niech projekt ten realizowany dzięki wsparciu i życzliwości władz państwa polskiego stanie się kamieniem węglowym ku opowiedzeniu Polsce i Światu prawdy o bohaterstwie polskiego żołnierza” - brzmi fragment aktu erekcyjnego, który trafił do wmurowanej w betonowej niszy kapsuły czasu.

W uroczystości wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz jego zastępca Jarosław Sellin, metropolita gdański abp Leszek Sławoj-Głódź oraz dyrektor MIIWŚ Karol Nawrocki, którzy dokonali symbolicznego wmurowania kamienia węgielnego.

- To dzień zadumy i pamięci, ale jednocześnie dzień szczęśliwy, ponieważ udaje nam się przełamać pewną niemoc – mówił wicepremier Piotr Gliński. - Przez ostatnie 30 lat nie powstawały instytucje pamięci, po to by polska wspólnota narodowa była właścicielem swojej pamięci, by kolejne pokolenia w sposób cywilizowany uczyły się o polskiej historii.

Minister dziękował osobom, które przyczyniły się do promowania wizji nowej placówki muzealnej i wyraził nadzieję, że od dziś będzie łączyć ludzi po wszystkich stronach politycznego sporu.

Przypomnijmy, że przyszła placówka powstanie m.in. na terenach odebranych samorządowi na mocy kontrowersyjnej specustawy. W uroczystości na terenie byłej elektrowni nie wzięła udziału prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która w ten sposób zamanifestowała swoje niezadowolenie z powodu braku porozumienia z rządem.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki