Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie jarmarkowa rzeźba koguta ze stali

Magdalena Sapkowska
Pod średniowiecznymi murami Katowni stanęło stoisko kowali. Od rana do wieczora odbywają się tam pokazy kucia tradycyjnego, które przyciągają zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Swoje umiejętności prezentują najwięksi mistrzowie tego rzemiosła. - W projekt zaangażowanych jest 30 osób z Polski i zagranicy - mówi Adam Stachowicz, jeden z kowali oraz autor Czternastej Bramy, która na Targu Węglowym zlicza gości jarmarku.

Stanowisko kowali to jednak nie tylko pokazy. Każdy może sobie kupić podkowę z inicjałem, które na miejscu wytwarzają mistrzowie rzemiosła. Najodważniejsi goście jarmarku mogą się też sprawdzić w samodzielnym kuciu. - Pod okiem doświadczonych kowali młot może wziąć do ręki każdy - zachęca mistrz kowalski.

Efektem pracy rzemieślników będzie jarmarkowa rzeźba koguta, którą będą wykuwać do końca imprezy.

- Dzisiaj powstanie jej projekt, będę go rysował w skali rzeczywistej, gotowy kogut będzie miał około 1,5 metra wysokości - mówi Stachowicz.

Pokazy trwają codziennie do 7 sierpnia. 11 sierpnia rozpocznie się natomiast Festiwal Stali Damasceńskiej, czyli jedyny w Polsce festiwal wytwarzania broni z udziałem mistrzów płatnerskich.
Stal damasceńska to średniowieczny materiał, z którego wytwarzano najlepsze jakościowo miecze, szable i sztylety. Jak jednak zapewniają mistrzowie kucia, podczas festiwalu nie zapomną też o damach i wykują również trochę biżuterii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki