Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pow. kwidzyński: W Gardei powstał park Małego Księcia

Ryszard Bartosiak
Rzeźba Małego Księcia została oddana do renowacji
Rzeźba Małego Księcia została oddana do renowacji R. Bartosiak
W centrum wsi Gardeja, w miejscu, gdzie dawniej istniał cmentarz ewangelicki, został założony park poświęcony bohaterowi opowieści Antoine de Saint-Exupery'ego "Mały Książe".

Drugiego takiego parku nie ma w całej Polsce, Gardeja jest wyjątkiem. Pomysłodawcą zagospodarowania dawnego, zaniedbanego terenu na park Małego Księcia był Waldemar Patock, dziś emerytowany nauczyciel gardejskiej szkoły.

- Pomysł na park jako miejsce nie tylko do odpoczynku pojawił się przed kilkoma laty - informuje Emilian Jaworowicz, dyrektor ośrodka kultury. - Wiadomo, że bez pieniędzy nie bylibyśmy w stanie czegokolwiek zrobić. Na dobry początek niewielkie środki pozyskaliśmy z Lokalnej Fundacji Filantropijnej, trochę dołożyło sołectwo Gardeja.

Te pieniądze wystarczyły na wybudowanie jednej alejki wysypanej tłuczniem wapiennym, postawienie kamienia i drewnianej rzeźby Małego Księcia. Rzeźbę wykonał Wiesław Wierzbicki z Nowej Wioski.
Obecnie jest ona zdjęta i poddana konserwacji, ale powróci na swoje miejsce już na wiosnę.

Zobacz, jak można ciekawie spędzić ferie w Kwidzynie

Alejka z tłuczniem wapiennym okazała się jednak całkowitym niewypałem. O ile mężczyźni bez problemu mogli nią przejść, o tyle panie w butach na obcasach owszem, korzystały, ale z trawnika obok alejki. Dlatego do twórców owej alejki docierały głosy niezadowolenia. Pomysłodawcy parku musieli szukać innego sposobu jego upiększenia.

Obecny wygląd park Małego Księcia zawdzięcza dofinansowaniu, jakie Stowarzyszenie Gardanum pozyskało z Urzędu Marszałkowskiego. Na realizację projektu stowarzyszenie zdobyło 34 tys. zł. Z tych pieniędzy wybudowano alejki, klomb z różami w kształcie serca, ustawiono fragment torów i kilka tablic, na których umieszczono cytaty z powieści. Są nawet pojemniki do segregacji śmieci.

Jest jeszcze jedna rzecz, która cieszy się ogromną popularnością, zwłaszcza wśród dzieci. To sporych rozmiarów metalowy samolot, wykonany przez miejscowego kowala Kazimierza Jugo. Ta maszyna to nawiązanie do życia Antoine de Saint-Exupery'ego.

Autor "Małego Księcia" był francuskim pilotem wojskowym, zginął 31 lipca 1944 roku, kiedy jego samolot został zestrzelony przez Niemców nad Morzem Śródziemnym.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki