Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porody w czasie pandemii koronawirusa. Sprawdziliśmy, jak rodzi się w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Pytania i odpowiedzi

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Zdj. ilustracyjne/Pixabay
Po przeszło trzech miesiącach od początku pandemii, szpitale nadal stosują restrykcyjne przepisy obowiązujące przy porodach. Zalecenia zmieniają się dynamicznie, jednak ostatnio obserwujemy powrót udogodnień dla rodzących. Sprawdziliśmy, jakie wytyczne obowiązują na porodówce w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym.

Jakie są procedury podczas porodów w czasie pandemii w gdańskim UCK? Pytania i odpowiedzi

Stan epidemii na Pomorzu ustabilizował się na tyle, że placówki medyczne wracają do zabiegów planowych i przyjęć w poradniach. Oddziały położniczo-ginekologiczne również zwiększają wachlarz możliwości, jednak daleko jeszcze do normalności.

Trwa głosowanie...

Czy w obecnej sytuacji epidemicznej wznowienie porodów rodzinnych to dobry pomysł?

Czy partner może być obecny podczas porodu?

Aktualnie w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym wznowiono tzw. porody rodzinne. Partner może towarzyszyć kobiecie przy porodzie, jednak pod pod restrykcyjnymi warunkami sanitarnymi.

– Każdy partner, który chce uczestniczyć przy porodzie, ma mierzoną temperaturę i wypełnia kwestionariusz epidemiologiczny. Osoba otrzymuje również strój ochronny. Wymagana jest również maseczka – poinformowała Anastasia Kalogridou-Błajet, przełożona pielęgniarek i położnych UCK.

Osoba towarzysząca przy porodzie nie ma wykonywanego testu na obecność koronawirusa.

Jakie są procedury przyjęć dla rodzących?

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku rodzących. Kobiety są traktowane jak pacjenci oczekujący zabiegów planowych i podlegają testowaniu w kierunku koronawirusa.

– Na Izbie Przyjęć jest pobierany wymaz, a kobieta udaje się na salę porodową – informuje Anastasia Kalogridou-Błajet. – Wynik jest znany po około 5-6 godzinach, a pacjentka przebywa wtedy w osobnej sali z osobnym węzłem sanitarnym. Uważamy, że obecne warunki są bezpieczne zarówno dla pacjentów, jak i pracowników.

W klinice jest przygotowany również specjalny oddział izolacyjny z salą do porodu i odrębną salą do cięć cesarskich. Rodząca trafia tu tylko i wyłącznie, w momencie gdy wynik testu na koronawirusa okaże się dodatni.

Na początku zalecenia wskazywały na konieczność wykonywania cięć cesarskich u kobiet zakażonych SARS-CoV-2. Obecnie wytyczne zostały zmienione.

Czy obowiązuje zakaz odwiedzin?

W klinice nadal obowiązuje zakaz odwiedzin w okresie poporodowym. Nie oznacza to jednak, że rodzina nie może wesprzeć kobiety na początku połogu. Szpital umożliwia pozostawienie niezbędnych rzeczy w specjalnym punkcie, które następnie zostaną przekazane na oddział.

Jak funkcjonuje szkoła rodzenia?

Większość zajęć w ramach szkół rodzenia jest aktualnie realizowanych w trybie zdalnych konsultacji. W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym już dwa tygodnie temu uruchomiono szkolenia na fantomach w salach kliniki.

– Prowadzimy zajęcia w małych grupach. Każda para ma swoje odrębne stanowisko, które jest regularnie dezynfekowane po zajęciach. Tym samym zapewniamy bezpieczne i przyjazne warunki – podkreśla Anastasia Kalogridou-Błajet.

Wszystkie obowiązujące wytyczne związane z warunkami porodu znajdują się na stronie internetowej kliniki.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki