Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porodówki w Trójmieście. Jak się rodzi w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni Redłowie?

Jolanta Gromadzka
Oddział położniczo-ginekologiczny w Redłowie przeszedł remont w 2017 roku.
Oddział położniczo-ginekologiczny w Redłowie przeszedł remont w 2017 roku. Karolina Misztal
Oddział Położnictwa i Ginekologii w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni Redłowie (należy do spółki Szpitale Pomorskie) - przyjął ok. 2300 porodów w roku 2018.

Oddział Położniczy dysponuje 25 łóżkami dla położnic w systemie rooming-in, cztery łóżka są w obszarze Sali Porodowej dla kobiet po zabiegach cięcia cesarskiego przez pierwszych 24 godzin w celu ścisłego monitoringu.

W skład Sali Porodowej wchodzą cztery pokoje narodzin z pełnym węzłem sanitarnym. Każda sala wyposażona jest w drabinki, worki sako, materace, w celu umożliwienia pacjentce porodu aktywnego. Łóżka porodowe posiadają możliwość ustalenia pilotem dogodnej pozycji rodzenia. Na Sali Porodowej jest gaz rozweselający, rodząca może korzystać z muzykoterapii i aromatoterapii.

Muzyka działa relaksująco i przyczynia się do podniesienia progu bólowego, normalizuje ciśnienie tętnicze, łagodzi stres, ułatwia oddychanie, zmniejsza czas trwania I okresu porodu. Bezpośrednio po urodzeniu i osuszeniu noworodka położna umożliwia dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do skóry” i to przez dwie godziny po porodzie.

Oznakowanie, odpępnienie noworodka i ocena wg skali Apgar odbywa się na brzuchu mamy, jeżeli nie występują przeciwwskazania zdrowotne. Podczas kontaktu „skóra do skóry” zachęca się mamę do rozpoznania momentu, kiedy dziecko jest gotowe do ssania piersi. W razie kłopotów personel spieszy młodej mamie z pomocą.

- Nowe standardy opieki nad kobietą w trakcie ciąży i porodu de facto niewiele zmieniają w stosunku do poprzednich z pewnymi wyjątkami - uważa dr n. med. Andrzej Płoszyński, ordynator oddziału. - Nowością są wprowadzone od nowego roku obligatoryjne badania przesiewowe określające ryzyko depresji związanej z ciążą, porodem i połogiem. To jednak bardziej zadanie dla opieki ambulatoryjnej, która prowadzi kobietę w czasie ciąży, a potem połogu niż dla szpitala, w którym przebywa ona zwykle ok. dwóch dni. Problem w tym, że nie są oni jeszcze do tego przygotowani. Zakładając, że lekarz postawi taką wstępną diagnozę na podstawie gotowych testów, to rodzi się pytanie - gdzie ma taką pacjentkę skierować? Gdzie ma ona szukać pomocy? U psychologa? U psychiatry? Do poradni zdrowia psychicznego bardzo trudno się dostać. Na wizytę trzeba tam czekać miesiącami. Tymczasem kobieta z depresją w okresie połogu potrzebuje pomocy natychmiast. Trzeba więc stworzyć poradnię, w której będzie psycholog współpracujący z psychiatrą. Natomiast liczba „zgód”, które trzeba uzyskać od pacjentki, zanim cokolwiek lekarz będzie mógł zrobić, wydaje się wręcz absurdalna. Na każde działanie podejmowane przez lekarza, (np. przebicie pęcherza płodowego, nacięcie krocza itd.) kobieta musi wyrazić zgodę. Trudno wziąć taką zgodę przed porodem, bo z góry nie wiemy, czy będzie to potrzebne, a w sytuacji, gdy dzieje się coś złego i musimy szybko interweniować, trudno zmuszać kobietę, by coś podpisywała. Siłą rzeczy więc w takich podbramkowych sytuacjach tylko informujemy pacjentkę, co robimy odkładając formalności na później. Nie da się wykluczyć, że - niektóre zapisy zawarte w tym dokumencie mogą pozostać martwe.

Dr Andrzej Płoszyński

Ani poprzedni, ani nowy standard nie wyjaśnia, czy znieczulenie zewnątrzoponowe przysługuje każdej kobiecie, czy nie. Nie mówi także, co dzieje się w sytuacji, gdy rodząca słyszy, że nie dostanie znieczulenia, bo brakuje anestezjologów. A z deficytem anestezjologów boryka się wiele szpitali. W szpitalu redłowskim znieczulenia zewnątrzoponowe u pacjentki rodzącej wykonywane są - z tego powodu - sporadycznie. A chętnych jest bardzo dużo.

**

ZOBACZ INFORMACJE O INNYCH PORODÓWKACH W TRÓJMIEŚCIE:**

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ:

Oddział położniczo-ginekologiczny w Redłowie przeszedł remont w 2017 roku.

Porodówki w Trójmieście. Jak się rodzi w Szpitalu Morskim im...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki