Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 1000 litrów alkoholu do odkażania dla szpitali i służb. W większości to produkt pochodzący z przestępstw

red.
Pomorska „skarbówka” i biznes wspierają walkę z epidemią koronawirusa. Nielegalny oraz pochodzący od przedsiębiorcy, który musiał zawiesić działalność alkohol trafił lub dopiero trafi m.in. do szpitali w Tczewie, Malborku i strażaków ze Starogardu Gdańskiego.

Alkohol przekazany jednostkom medycznym oraz Straży Pożarnej został zatrzymany podczas działań kontrolnych, prowadzonych przez funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej na terenie województwa pomorskiego

- tłumaczy Agata Bloch, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej [IAS] w Gdańsku.

Pomorska Krajowa Administracja Skarbowa już przekazała do szpitala imienia Jadwigi Obodzińskiej-Król w Malborku, do Szpitali Tczewskich S.A oraz do Powiatowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim prawie 900 litrów wysokoprocentowego alkoholu. W normalnych okolicznościach, zgodnie z procedurą, produkt zostałby zniszczony, jednak w dobie epidemii użyteczna okazuje się nawet - z reguły kłopotliwa kontrabanda, która posłuży do dezynfekcji.

Warto przypomnieć, że to nie pierwsza partia przemycanego lub produkowanego nielegalnie wyskokowego płynu, który zamiast „rozrywce” posłuży dezynfekcji. Już pod koniec marca prawie 10 tysięcy litrów trafiło do Szpitala Zakaźnego w Kościerzynie. W transporcie 9270 l płynu pomogła wówczas 7. Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio.

Jak się dowiadujemy, to nie jedyne wsparcie na jakie mogą liczyć instytucje w regionie zajmujące się walką z epidemią koronawirusa. Kolejne 200 litrów wysokoprocentowego, całkowicie skażonego alkoholu etylowego do rozdysponowania przez gdańską IAS trafiło od jednego z pomorskich przedsiębiorców.

Właściciel alkoholu zawiesił działalność a wspomniany alkohol miał przeznaczyć do zniszczenia

- wyjaśnia Agata Bloch.

Obok niezliczonych oddolnych inicjatyw wsparcia służb medycznych walczących z wirusem, takich jak szycie maseczek czy chałupnicza produkcja przyłbic ochronnych na drukarkach 3D, nie brakuje też pomocy bardziej „instytucjonalnej”, której przykładem może być akcja Wojewódzkiego Zespołu Szkół Policealnych w Gdyni. Placówka całe swoje zapasy przeznaczonych pierwotnie do zawieszonych dziś zajęć praktycznych dla przyszłych kosmetyczek, rękawiczek jednorazowych i maseczek ochronnych przekazała Szpitalowi Morskiemu im. PCK w Gdyni.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki