Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze zjednoczy się na rzecz gazu z łupków

Kazimierz Netka
Oprócz gazu trzeba jeszcze mieć rurociągi do jego przesyłu
Oprócz gazu trzeba jeszcze mieć rurociągi do jego przesyłu Paweł Relikowski
Bezpieczeństwo energetyczne regionu i kraju oraz promocja innowacyjnych rozwiązań w energetyce opartej na gazie będzie tematem przewodnim Międzynarodowej Konferencji South Baltic Gas Forum 2011 (Forum Gazowe Południowego Bałtyku), która odbędzie się w dniach 5-8 września 2011 roku w Gdańsku.

Współorganizują to spotkanie Politechnika Gdańska, Instytut Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku, Pomorskie Centrum Badań i Technologii Środowiska POMCERT oraz Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Lane Energy zaczyna testowe wydobycie gazu łupkowego w Łebieniu koło Lęborka

- Program forum obejmuje m.in. trzy główne obszary tematyczne: gaz łupkowy (wtorek, 6 września), gaz ziemny - (środa, 7 września) i biogaz (czwartek, 8 września) - dowiadujemy się od Henryka Zemsty, reprezentującego POMCERT. - W ramach tej tematyki mieszczą się także zagadnienia pokrewne i interdyscyplinarne (np. szkolenia dotyczące rozwiązywania konfliktów społecznych w inwestycjach sektora gazowego).

Pomorze: Firmy przygotowują się już do próbnego wydobycia gazu łupkowego

- Celem South Baltic Gas Forum jest stworzenie platformy współpracy pomiędzy naukowcami, przedsiębiorcami i samorządowcami - mówi prof. Jan Hupka, prorektor Politechniki Gdańskiej, przewodniczący South Baltic Gas Forum 2011. - Chcemy też podczas forum omówić potencjał energetyczny Pomorza. To, jak nasza gospodarka będzie wyglądać, zależy od tego, jakie będą źródła energii. Dlatego podczas konferencji omawiane będą zarówno problemy zaopatrzenia w gaz konwencjonalny ziemny - skroplony, sprężony, ale też związane z gazem łupkowym i biogazem. Z gazem łupkowym wiążemy duże nadzieje. Mało jednak o nim wiemy, odwierty badawcze dopiero nie tak dawno się zaczęły. Ważne jest, jaka będzie wydajność kopalni i w jakim czasie gaz będzie można wydobywać, na jak długo go wystarczy. Chodzi jednak nie tylko o wielkość zasobów gazu łupkowego w Pomorskiem, ale też o możliwości wykorzystania tego surowca przez otoczenie gospodarcze. W Pomorskiem nie ma elektrowni gazowych. Nie istnieją fabryki potrzebujące w dużych ilościach tego rodzaju paliwa. Ważne jest też wybudowanie linii przesyłowych. Te problemy będziemy rozważać podczas forum.

Testowe wydobycia gazu łupkowego na Pomorzu. Będą wiercić w Lubocinie

Udział w forum to dobra okazja do zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami, uzyskania rzetelnej wiedzy w dziedzinach strategicznych dla rozwoju kraju i regionu - zachęcają organizatorzy. Więcej wiadomości można znaleźć na stronie: www.gasforum2011.com.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!


Weź udział w akcji Chcemy Taniego Paliwa - podpisz petycję do rządu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki