Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Wyniki próbnej matury z matematyki. Dobrze nie jest

red.
Grzegorz Mehring
Wyniki próbnej matury z matematyki, z którą na początku listopada zmierzyło się ponad 20 tys. Pomorzan, w piątek trafiły do szkół. - Zdało ponad 60 proc. maturzystów. Nie jest to powalający wynik i nie popadałabym w samozachwyt na miejscu uczniów. Ale trzeba wziąć poprawkę na to, że w listopadzie spora część materiału nie jest jeszcze przez szkoły przerobiona - informuje Irena Łaguna, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku.

Jak pomorski wynik ma się do średniej ogólnopolskiej?
- Na razie nie można niczego porównywać, bo takiej średniej jeszcze nie ma. Dopiero wpływają do nas dane z okręgowych komisji. Myślę, że przed feriami świątecznymi wszystko będzie podliczone - odpowiada Lucyna Grabowska, p.o. kierownik Wydz. Matur Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Pomorskie szkoły wyniki komentują na razie bardzo ogólnie. Bo w ręce dyrektorów nie trafiły poprawione arkusze uczniów, tylko zbiorcza informacja o tym, jak poszło. - Skupiamy się teraz na odszyfrowywaniu tych danych. Później przyjdzie pora na analizę błędów i rozwiązywanie maturalnych zadań na lekcjach - przyznają zgodnie dyrektorzy ogólniaków m.in. z Trójmiasta, Pruszcza Gd. i Słupska.

- W stosunku do matury w maju, arkusz egzaminu próbnego na pewno nie był łatwiejszy. Wtedy zdało u nas 80 proc. uczniów, myślę, że tym razem na prawdziwej maturze będzie podobnie. Te 20 proc. zdąży się jeszcze douczyć - przewiduje Łaguna. W sprawie próbnej matury z matematyki z nauczycielami spotykać się będą koordynatorzy z OKE. Po to , żeby omawiać błędy i wskazywać, na co należałoby położyć na lekcjach większy nacisk.

- Jak zwykle największy problem pojawił się przy zadaniach otwartych, których polecenia zaczynały się od słów "wykaż, że", "udowodnij". Młodzież je omijała - wskazuje Łaguna.

O tym, jak poszło poszczególnym uczniom, dyrektorzy szkół jeszcze nie wiedzą. Wyniki dostali bowiem z przyporządkowaniem ich nie do konkretnego nazwiska, a do nr PESEL, którym maturzysta koduje się na arkuszu. - Z tego, co wstępnie widzimy, wszyscy zdali. Ale jaki był średni wynik, jeszcze nie wiemy, dopiero odkodowujemy PESELE i układamy je klasami. Dopiero gdy skończymy to robić, powiadomimy uczniów - mówi Danuta Małkiewicz, wicedyrektor II LO w Gdańsku.


Zobacz wyniki na Pomorzu

Jej zdaniem wyniki próbnej matury to dla młodzieży tylko wskazówka do tego, czy mogą już czuć się usatysfakcjonowani, czy pracować dalej. - Mam nadzieję, że wybiorą ten drugi wariant. Przed nami jeszcze kilka miesięcy intensywnej nauki - podkreśla Małkiewicz. Z wyników zadowolony jest Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Pruszczu Gdańskim.

- Na 136 osób próby nie zdały dwie. To bardzo przyzwoicie - uważa Irena Łepkowska, wicedyrektor i zaznacza, że teraz trzeba się będzie wziąć do pracy i poprawić to, co nie wyszło.
W Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Słupsku maturę próbną zdało 83 proc. uczniów technikum i 89 proc. licealistów.

- Liczymy na to, że w maju matura wypadnie lepiej, bo z matematyki zawsze mamy bardzo dobre wyniki - mówi Renata Draszanowska, dyrektor słupskiego zespołu. - W listopadzie uczniowie byli jeszcze w uśpieniu, dlatego zamierzamy nimi potrząsnąć i w marcu jeszcze raz zorganizować wewnątrzszkolną maturę próbną z matematyki. To będzie taka próba generalna - tłumaczy Draszanowska.

Wyniki nie zaskoczyły sopockiego III LO. - Są porównywalne z tymi, jakie nasi uczniowie zdobyli na poprzednich próbach organizowanych przez szkołę - wyjaśnia Danuta Klapper-Szczucka, wicedyrektor III LO. - Progu wymaganych 30 proc. punktów nie przekroczyły tylko dwie osoby. ale to uczniowie, którzy nie mają woli ukończenia szkoły, także nie było to dla nas niespodzianką - mówi wicedyrektor.

Tu trzecioklasiści są zaprawieni w maturalnych bojach, bo egzamin na próbę piszą co trzy tygodnie. - Dzięki temu są obyci, jeśli chodzi o zawartość i formę arkuszy - zaznacza wicedyrektor.
Na maturze próbnej z matematyki do rozwiązania były 34 zadania, m.in. z geometrii, wielomianów, ciągów i funkcji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki