Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze. Japonka z Fukushimy opowie o katastrofie

Joanna Kielas
Na wystawie będzie można zobaczyć 28 zdjęć z Fukushimy.
Na wystawie będzie można zobaczyć 28 zdjęć z Fukushimy.
Greenpeace organizuje spotkania poświęcone awarii elektrowni jądrowej. Będzie też seria unikatowych zdjęć z Fukushimy i spotkania z mieszkanką tego miasta.

Specjaliści mierzący wielkość napromieniowania na polach, dzieci z maseczkami na twarzach czy przerażona matka trzymająca na rękach niemowlę - kolekcję 28 unikatowych zdjęć z wystawy "Radioaktywny krajobraz: Fukushima rok później" będzie można obejrzeć już w nadchodzący weekend w Gdańsku, Choczewie i Krokowej. Wystawa ma być połączona z konferencją prasową, w której weźmie udział pani Sadako Monma, dyrektorka przedszkola z Fukushimy.

Pomorze. Opóźniona kampania informacyjna o elektrowni jądrowej

- Pani Sadako Monma przyjedzie z Japonii specjalnie po to, by spotkać się z mieszkańcami gmin, wskazanych jako potencjalne lokalizacje budowy elektrowni jądrowej - tłumaczy Katarzyna Guzek z Greenpeace Polska. - Będzie to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. Nasza organizacja od samego początku pomagała mieszkańcom Fukushimy, poznaliśmy tam bardzo wiele osób. Stąd inicjatywa, by kilku z nich zaprosić do Europy, by przekazali nam, jak wygląda życie po katastrofie.

Sadako Monma opowie o tym, jak wyglądały dramatyczne chwile zaraz po ogłoszeniu informacji o uszkodzeniu reaktora, ewakuacji zagrożonych miejscowości, życiu w schroniskach dla ofiar katastrofy i bytowaniu w cieniu promieniotwórczego zagrożenia.

Kobieta jest dyrektorką przedszkola Soramame w Watari na przedmieściach Fukushimy. Przedszkolny plac zabaw i obszary go otaczające, jak podaje Greenpeace, były tak skażone, że dzieci nie mogły się tam bezpiecznie bawić, więc rodzice i lokalna społeczność wspólnymi siłami starali się oczyścić ten teren jak tylko byli w stanie. Przenieśli jedną część przedszkola (drewniany budynek) bliżej w stronę ulicy, jednak to nie rozwiązało problemu skażenia. Większość dzieci przestała w ogóle chodzić do przedszkola, a pani Monma planuje przenieść całą placówkę do mniej skażonej części miasta.

Na konferencji będzie obecny tłumacz z języka japońskiego. - Po spotkaniu planujemy możliwość rozmowy z naszym gościem, każdy z obecnych, który ma jakieś nurtujące go pytania, będzie mógł je zadać - zapowiadają organizatorzy.

Czas i miejsce spotkań:
piątek, 9 marca, godz. 13, Galeria Bałtycka w Gdańsku (poziom 1, przy sklepie Smyk),
piątek, godz. 18.30, Zamek w Krokowej,
sobota, godz. 17 - Zespół Szkół w Choczewie.
Wstęp wolny. Wystawa i konferencje prasowe organizowane są przez Greenpeace Polska i Fundację im. Heinricha Bölla, Polska.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki