Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Firmy przygotowują się już do próbnego wydobycia gazu łupkowego

Kazimierz Netka
Kinga Trubicka-Czapka
Ministerstwo Środowiska rozpoczęło szczegółowe sprawdzanie, czy podczas poszukiwań gazu łupkowego w Polsce mogą zdarzać się wstrząsy szkodzące budynkom i ludziom. W poniedziałek w Warszawie opublikowano pierwsze wyniki tych analiz. Badaniom poddano przebieg wierceń na otworze Łebień LE-2H, w woj. pomorskim.

Tam Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, na zlecenie Ministerstwa Środowiska, analizuje wpływ szczelinowania hydraulicznego (rozsadzania wodą pokładów łupków z gazem na głębokości ponad 3 km) na ewentualne powstawanie zjawisk sejsmicznych.

Testowe wydobycia gazu łupkowego na Pomorzu. Będą wiercić w Lubocinie

Oto pierwsze stwierdzenia ekspertów:
- Polska należy do obszarów asejsmicznych, nieaktywnych, jeśli chodzi o ruchy ziemi, dlatego niebezpieczeństwo wstrząsów podczas prac wiertniczych jest znikome - mówi prof. dr hab. Aleksander Guterch z Instytutu Geofizyki PAN, który prowadzi badanie.

Bytów: Szukanie złóż ropy i gazu budzi obawy

Prace monitoringowe wykonywane są z wykorzystaniem 10 stacji sejsmicznych. Wszelkie sygnały odbierane przez te stacje są przesyłane na bieżąco, za pośrednictwem sieci telefonii komórkowej, do siedziby instytutu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwa jest obserwacja wszelkich zjawisk sejsmicznych w sposób ciągły, natychmiast po ich wystąpieniu. Czułość aparatury pozwala na rejestrację wstrząsów naturalnych, nawet takich, które nie są odczuwalne przez ludzi, pochodzących od środków transportu itp.

Gaz łupkowy na Pomorzu: Mamy sojusznika w Kanadzie?

- Stąpajmy twardo po ziemi - dodaje minister Henryk Jacek Jezierski, główny geolog kraju, pokazując wykresy. - Trzęsienia ziemi z powodu łupków w Polsce nie będzie! - uspokaja.

Prace hydraulicznego szczelinowania skał na odcinku poziomym w otworze Łebień rozpoczęły się 19 sierpnia br. Stacje sejsmiczne zostały rozmieszczone w okolicy otworu już w połowie lipca, aby można było zbadać tzw. stan zerowy.

- Jest tak, jak nas zapewniano, żadnych wstrząsów na razie nie odczuwamy - usłyszeliśmy w sołectwie w Łebieniu. - Jednak dotarły do nas informacje, że wstrząsy mogą się zdarzyć. Co nas czeka - przekonamy się.

Komisja Europejska boi się odwiertów gazu łupkowego

Monitoring odwiertu Łebień będzie prowadzony jeszcze przez miesiąc po zakończeniu procesu szczelinowania hydraulicznego.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki