MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Firmy coraz dłużej czekają na płatności. 20 proc. faktur nigdy nie zostanie zapłaconych

Jacek Klein
Pomorskie firmy, choć są we w miarę dobrej kondycji, coraz dłużej czekają na płatności od kontrahentów. 16 proc. firm z regionu sygnalizuje narastające problemy z otrzymaniem na czas zapłaty za sprzedane towary i usługi, a 20 proc. faktur jest już straconych - wynika z informacji Krajowego Rejestru Długów.

Indeks Należności Polskich Przedsiębiorstw, który obrazuje przepływ należności , w I kwartale bieżącego roku gwałtownie się obniżył, osiągając 84,2 pkt, a więc poziom z I połowy 2010 roku, kiedy gospodarka wychodziła z kryzysu, i od lipca ubiegłego roku systematycznie się obniża.

Wszystko na temat gospodarki na Pomorzu
- Przedsiębiorstwom coraz trudniej uzyskać zapłatę za sprzedane towary i usługi. Nie mamy już do czynienia z chwilowym wahnięciem, a z trendem, bo taka sytuacja trwa już ponad dziewięć miesięcy. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku nie miało to wpływu na kondycję finansową polskich firm, bo opóźnienia w zapłacie rekompensowała im wyższa sprzedaż. Jednak w I kwartale i tu nastąpiła zmiana na gorsze - mówi Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów.
W przeciwieństwie do danych z całego kraju, statystyki z województwa pomorskiego nie są jednak najgorsze. Odsetek firm, które nie mają żadnych kłopotów z uzyskaniem zapłaty lub problem ten u nich maleje (łącznie 25 proc. ), jest większy niż tych, u których on narasta (16 proc.).

Sytuacja ta nie ma jednak dużego wpływu na poprawę ogólnej kondycji finansowej przedsiębiorstw na Pomorzu. W grudniu co czwarta polska firma informowała, że jej sytuacja finansowa poprawiła się, natomiast na początku kwietnia takie deklaracje składało już tylko 23,7 proc. przedsiębiorstw, a 25,3 proc. wskazywało wręcz na pogorszenie się ich kondycji finansowej. W I kwartale tego roku wydłużył się także średni czas oczekiwania na zapłatę i wynosi on teraz pięć miesięcy, a 22,4 proc. wszystkich faktur jest płaconych po terminie.

Prawie 36 proc. polskich firm nie płaci w terminie swoim kontrahentom, bo same nie otrzymały zapłaty, 35 proc. ogranicza inwestycje. Średnie koszty ponoszone przez firmy w związku z nieterminowymi płatnościami sięgają już 8 proc. wszystkich kosztów działalności.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki