Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Erasmus bankrutuje? Uczelnie: Nie zabraknie pieniędzy dla studentów

Dorota Abramowicz
Czternaście i pół tysiąca polskich studentów korzysta rocznie z szansy studiowania za granicą
Czternaście i pół tysiąca polskich studentów korzysta rocznie z szansy studiowania za granicą Grzegorz Gałasiewski/Archwium Polskapresse
Około tysiąca studentów z Pomorza, którzy w tym roku akademickim wyjechali na zagraniczną uczelnię w ramach unijnego programu Erasmus, będzie mogło bez problemu kontynuować naukę. Po tym, jak Alain Lamassoure, francuski przewodniczący komisji budżetowej, ostrzegł, że program może zbankrutować już w przyszłym tygodniu, pojawiły się opinie, że dalsza nauka przebywających za granicą studentów może być zagrożona

- Niepotrzebne straszenie - komentują jednym głosem pracownicy trójmiejskich uczelni.

Z kolei przedstawiciele Narodowej Agencji, wspierającej wymianę studentów, podkreślają, że budżet Erasmusa nie jest zagrożony i sugerują, iż pogłoski o końcu programu Erasmus mogą być elementem politycznych rozgrywek, poprzedzających uchwalanie budżetu UE.

Z wymiany w ramach Erasmusa korzystają studenci z 14 państwowych i niepublicznych uczelni Pomorza. Największym beneficjentem jest Politechnika Gdańska, która w ub. roku dostała grant w wysokości ok. 1,2 mln euro.

- Na pewno nie zabraknie środków na program w roku akademickim 2012/2013 - mówi Aniela Tejchman, kierownik działu spraw międzynarodowych Politechniki Gdańskiej. - Na konto uczelni wpłynęło już 80 proc. przyznanych środków. Obecnie ok. 300 naszych studentów przebywa na wymianie zagranicznej, a do końca tego roku akademickiego studiować będzie na PG około 200 młodych ludzi z innych państw Unii Europejskiej.

Na Uniwersytecie Gdańskim umowy na wyjazd w ramach programu Erasmus podpisało 255 studentów, którzy wyjechali już na semestr zimowy 2012/2013. Kolejne umowy na semestr letni będą podpisywane od grudnia 2012 r. Wtedy to na studia wyjedzie jeszcze 49 osób, a na chętnych, zamierzających skorzystać z praktyk Erasmusa, czeka pula 70 miejsc.

Równocześnie gdańska uczelnia przyjmuje 130 studentów z zagranicy, którzy trafili na UG w ramach międzynarodowej wymiany.

- Umowa finansowa pomiędzy Uniwersytetem Gdańskim a Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji - Agencją Narodową programu Erasmus została podpisana w czerwcu 2012 - wyjaśnia Beata Czechowska-Derkacz z UG. - Pierwsza transza grantu przewidzianego w umowie w wysokości 80 proc. wpłynęła na nasze konto w lipcu br. i są to pieniądze, które pokrywają zgodnie z umowami wyjazd studentów na semestr zimowy. Umowa przewiduje, że po wykorzystaniu przez UG 70 proc. pierwszej transzy Agencja Narodowa wypłaci resztę grantu. Nie ma więc obecnie zagrożenia dla studentów UG, którzy wyjechali w ramach Erasmusa. Nie mamy także żadnych oficjalnych informacji na temat problemów z finansowaniem wyjazdów studentów UG w ramach programu Erasmus.

Również Dawid Spychała z działu współpracy z zagranicą GUMed uspokaja, że ok. 60 przyszłych lekarzy, przebywających przeważnie na studiach w Hiszpanii i Włoszech, nie ma powodów do obaw. Na konto uczelni wpłynęło już 230 tys. euro grantu.

Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki