Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorskie: Zalane drogi, domy, podtopione garaże w gminie Trąbki Wielkie. Jaka pogoda na najbliższe dni? IMGW prognozuje deszcz i burze

Patrycja Cybulska
Patrycja Cybulska
Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Zalane ulice i domy w Trąbkach Wielkich, 28.06.2020 r.
Zalane ulice i domy w Trąbkach Wielkich, 28.06.2020 r. OSP Rościszewo
W gminie Trąbki Wielkie w niedzielę 28.06.2020 r. w wyniku silnych opadów deszczu doszło do zalania ulic i domów. Jak poinformowała Państwowa Straż Pożarna, do podobnych zdarzeń doszło też w innych rejonach Pomorza. Do wszystkich jeździli strażacy ochotnicy. Jaka będzie pogoda na Pomorzu w najbliższych dniach? Prognoza nie jest optymistyczna. Dla pięciu województw w poniedziałek, 29.06.2020 r. IMGW wydało ostrzeżenie trzeciego stopnia przed burzami z gradem. Mogą tam także wystąpić trąby powietrzne. Mowa o województwach: lubelskim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim i świętokrzyskim. Nie ma wśród nich pomorskiego, jednak i tutaj IMGW zapowiada kolejne opady, burze i grad.

Zalane drogi na Pomorzu. 28.06.2020 r. Prognozowane kolejne opady

Burze z ulewami nad częścią powiatu Gdańskiego przeszły w niedzielę, 28 czerwca.

– Wyjazdów w niedzielę było dużo, m.in. zalana droga powiatowa w Gołębiewie Średnim i zalane garaże w Trąbkach Wielkich – informuje mł. bryg. Wojciech Wanat, zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pruszczu Gdańskim.

– Do wszystkich jeździli ochotnicy z OSP.

I tak druhowie z OSP Rościszewo 28 czerwca mieli sześć wyjazdów do zdarzeń związanych z ulewnym deszczem.

– Kolejne 6 razy wyjeżdżamy na teren gminy Trąbki Wielkie, gdzie doszło do zalanych dróg, posesji oraz garażu – poinformowali na swoim profilu facebookowym strażacy.

Wakacje 2020. Jaka pogoda na Pomorzu?

Poniedziałek, 29.06.2020 r.

Pogoda na pierwsze dni wakacji nie zapowiada się optymistycznie. IMGW prognozuje w poniedziałek, 29.06.2020 r. na Pomorzu przelotne opady deszczu i burze. Podczas burz porywy wiatru mogą sięgać do 70 km/h.

Dzisiejsze burze z uwagi na duży gradient termiczny pomiędzy masami powietrza, przed i za frontem, oraz duże zasoby energii konwekcji i wiele warunków termodynamicznych spowoduje że mogą mieć bardzo gwałtowny przebieg – czytamy na facebookowym profilu IMGW.

Możliwe są także opady gradu. Temperatura maksymalna od 19-22 st. Celsjusza, słaby wiatr, okresami umiarkowany z kierunków zachodnich.

W nocy z poniedziałku na wtorek prognozowane przez IMGW są przelotne opady deszczu i burze. Podczas burz porywy wiatru do 65 km/h. Nad ranem silne zamglenia. Temperatura minimalna od 12 do 14 st. Celsjusza, nad samym morzem ok. 15 st. Celsjusza. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, z kierunków południowo-zachodnich.

Wtorek, 30.06.2020 r.

Na wtorek, 30 czerwca IMGW prognozuje na Pomorzu przelotne opady deszczu i burze na zachodzie województwa. Miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 19 do 22 st. Celsjusza. Wiatr umiarkowany, południowo-zachodni, okresami dość silny w porywach do 65 km/h.

W nocy z wtorku na środę słabe opady deszczu. Temperatura minimalna od 12 do 14 st. Celsjusza, nad samym morzem ok. 15 st. Celsjusza. IMGW prognozuje umiarkowany i dość silny południowo-zachodni wiatr, okresami porywisty. Nad morzem porywy do 65 km/h.

Środa, 1.07.2020 r.

IMGW prognozuje w dzień na Pomorzu duże zachmurzenie i przelotne opady deszczu. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany, porywisty, nad morzem okresowo dość silny – w porywach do 60 km/h. Temperatura maksymalna od 22-24 st. Celsjusza, nad samym morzem ok. 20 st. Celsjusza.

Gdzie jest teraz burza? Czy wystąpią nagłe opady? Sprawdź RADAR BURZOWY

Sprawdź na naszej stronie - kliknij w poniższy link:

Burze na Pomorzu 18.06.2020. Silny wiatr, i deszcz, miejscam...

Zobaczcie prognozę na najbliższe dni:

Nie daj się zaskoczyć burzy. Możesz teraz w czasie rzeczywistym sprawdzić, czy będzie dziś burza w Gdańsku i na Pomorzu, a także w całym kraju.

Kliknij i sprawdź: Aktualne ostrzeżenia IMGW

Burze pogodowe mają niewielki zasięg i nie zmieniają pogody poza strefą oddziaływania. Charakteryzują się niekiedy dużą intensywnością wyładowań elektrycznych. Wierzchołki komórek burzowych (chmur) sięgają do 15-16 km nad poziom morza, tworząc charakterystyczne kowadła. Dzieje się to zwykle latem, gdy podłoże jest mocno nagrzane. Drugi typ to burze frontowe, bardziej zauważalne, a w związku z tym, przewidywalne,  o różnym "pobudzeniu", często zmieniające siłę rażenia, zmieniające pogodę na gorszą w dłuższym okresie. Nadciągające ławą burze posiadają potencjał energetyczny, często ciągną za sobą niszczycielskie wiry powietrza, za to niosą ze sobą mniejsze gradobicia niż burze letnie, zwane od ruchu mas powietrza burzami konwekcyjnymi lub termicznymi .

Burza na Pomorzu. 10 porad, jak przetrwać burzę! [niezbędne ...

Interaktywna mapa burzowa - kliknij i sprawdź, gdzie jest burza:
Mapa burzowa Polski

Wystarczy sprawdzić radar burzowy, który przekazuje aktualne informacje na temat występowania burz w Polsce.
Kolor czerwony na poniższej mapie oznacza miejsca, w których w danym momencie odnotowano wyładowania atmosferyczne, kolor pomarańczowy - takie, w których odnotowano je 10-25 minut temu, a żółty - 25-40 minut temu.

Gdzie jest burza? Mapa opadów, temperatury:

źródło: windy.com

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki