Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorskie w Unii: Punkt dla przedsiębiorczych - informacja i doradztwo

Jacek Klein
Edyta Jacaszek (z lewej) w trakcie konsultacji w PK KSU w Dzierzgoniu
Edyta Jacaszek (z lewej) w trakcie konsultacji w PK KSU w Dzierzgoniu Agencja Rozwoju Pomorza
Informacja to klucz do sukcesu w biznesie. Jakie możliwości stwarza rynek, jaką formę prawną powinna przyjąć firma, aby zoptymalizować koszty, jak i skąd pozyskać najkorzystniejszą ofertę finansowania rozwoju firmy, jak nie utknąć w gąszczu przepisów prawnych?

To informacje kluczowe dla przedsiębiorców, tych przyszłych i tych działających już na rynku. W ich poszukiwaniu nie są skazani tylko na siebie. Pomogą im eksperci pomorskiej Sieci Punktów Konsultacyjnych Krajowego Systemu Usług (PK KSU). Oferuje ona kompleksowe usługi skierowane zarówno do przedsiębiorców, jak i dopiero startujących w biznesie. W ramach PK KSU można skorzystać z usług informacyjnych i doradczych. Usługi informacyjne, m.in. "Opieka nad klientem", świadczone są bezpłatnie, natomiast doradcze są w 90 procentach dofinansowane ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa. W ramach usług doradczych można skorzystać z "Asysty w rozpoczynaniu działalności gospodarczej" oraz "Asysty w prowadzeniu działalności gospodarczej".

Specjaliści PK KSU za każdym razem na podstawie zidentyfikowanych potrzeb swoich klientów udzielają informacji m.in. w zakresie: prawnych aspektów zakładania, prowadzenia i zamykania działalności gospodarczej, zatrudniania cudzoziemców, prawa ochrony konkurencji, ochrony własności intelektualnej, systemów jakości, wykorzystywania technologii informacyjnych, ochrony interesów konsumentów, możliwości finansowania działalności z różnych źródeł, wymogów ochrony środowiska w działalności przedsiębiorstw i wielu innych.

- W trakcie spotkań z osobami planującymi założenie własnej firmy najpierw analizujemy, czy pomysł na biznes ma szansę powodzenia, jak wygląda potencjał rynku i jego konkurencyjność - mówi Katarzyna Huńko z Punktu Konsultacyjnego KSU w Gdyni. - W ramach "Asysty w rozpoczynaniu działalności gospodarczej" przygotowujemy niezbędne dokumenty i doradzamy m.in., jaka forma prowadzenia działalności jest najkorzystniejsza, skąd pozyskać finansowanie, a także jak opracować biznesplan. Jeśli przedsiębiorca jest zainteresowany specjalistycznymi konsultacjami kierujemy go do konkretnych doradców w danej dziedzinie, np. prawa, księgowości czy też funduszy unijnych.

Przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc nie tylko przy zakładaniu firmy, ale również w trakcie jej prowadzenia. W ramach "Asysty w prowadzeniu działalności gospodarczej" konsultanci pomagają w bieżących formalnościach, np. w przygotowaniu dokumentów do ZUS czy odpowiednich urzędów. Weryfikują oraz udzielają wskazówek dotyczących strategii marketingowych, relacji z klientami, podwykonawcami, wykorzystania nowoczesnych technologii w marketingu.
- Podsumowując, nasi eksperci udzielają wielu porad prawnych związanych z prowadzeniem firmy. Usługi doradcze świadczone przez nas od niedawna cieszą się już dużą popularnością. Odwiedza nas coraz więcej osób - mówi Karol Schramke z chojnickiego biura Agencji Rozwoju Pomorza SA.

Konsultant PK KSU pełni również rolę tzw. opiekuna przedsiębiorcy, to znaczy poszukuje konkretnych usług specjalistycznych dopasowanych do potrzeb klienta, np. szkoleń, doradztwa, kredytów i pożyczek.

- Pomagamy w ustalaniu terminu i warunków pierwszego spotkania z usługodawcą, a nawet - na życzenie klienta - uczestniczymy w takim spotkaniu - wyjaśnia Edyta Jacaszek z PK KSU w Dzierzgoniu. - Przedsiębiorcy najczęściej interesują się możliwością pozyskania środków na rozpoczęcie lub rozwinięcie działalności. Obecnie są to głównie środki zwrotne, oferowane przez banki, fundusze pożyczkowe czy poręczeniowe. Ponadto możemy zaproponować ofertę Funduszu Kapitałowego Agencji Rozwoju Pomorza SA. Specjalizujemy się również w rozliczaniu projektów unijnych. Współpraca w ramach usługi "Opieka nad klientem" może trwać nawet kilka miesięcy. Na bieżąco monitorujemy jej realizację i efekty - mówi Edyta Jacaszek.
Warto zasięgnąć rady u konsultantów PK KSU, tym bardziej że dostęp do ich fachowej wiedzy jest bezpłatny lub koszty są znikome - mówi Jacek Baczewski, kierownik Sekcji Usług Informacyjnych w Agencji Rozwoju Pomorza SA.

Punkty konsultacyjne KSU na terenie Pomorza

W województwie pomorskim działa 5 punktów konsultacyjnych Sieci Krajowego Systemu Usług (PK KSU): w Dzierzgoniu, Kartuzach, Sopocie, Gdańsku i Gdyni.

Z konsultantami KSU można umówić się zarówno bezpośrednio w siedzibie wybranego PK KSU, jak też w ramach dyżurów, które konsultanci pełnią w niemal wszystkich powiatach.
Spotkania z konsultantami punktów konsultacyjnych KSU dają możliwość zdobycia informacji i wskazówek dotyczących prawnych aspektów zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej. Mogą z nich skorzystać zarówno osoby, które zamierzają rozpocząć działalność, jak też firmy już pracujące.

Umów się na konsultacje w pomorskich PK KSU:
1. Dzierzgoń - Regionalne Towarzystwo Inwestycyjne - tel. 55 276 25 79, www.rti.dzierzgon.com.pl
2. Sopot - Stowarzyszenie "Wolna Przedsiębiorczość", tel. 58 524 50 50, www.inkubator.sopot.pl
3. Gdynia - Fundacja Gospodarcza, tel. 58 622 60 17 w. 43 lub 44, www.fungo.com.pl
4. Gdańsk, Agencja Rozwoju Pomorza SA - tel. 58 323 32 18, www.konsultacje.arp.gda.pl
5. Kartuzy - Stowarzyszenie "Wolna Przedsiębiorczość", Centrum Wspierania Biznesu, tel. 58 681 44 00, www.swp.gda.pl

Dodatkowe dyżury ekspertów w miejscowościach: Władysławowo, Puck, Chojnice, Brusy, Człuchów, Wejherowo, Gdańsk, Nowy Staw, Prabuty, Szemud, Kolbudy, Pelplin, Pszczółki, Lębork, Nowy Dwór Gdański, Żukowo, Sierakowice, Somonino.

Fachowe doradztwo dopasowane do potrzeb

Jacek Baczewski, kierownik Sekcji Usług Informacyjnych w Dziale Rozwoju Przedsiębiorczości Agencji Rozwoju Pomorza SA:
- Zachęcam do korzystania z usług doradczych oferowanych przez Sieć Punktów Konsultacyjnych Krajowego Systemu Usług. Nowe formy wspierania przedsiębiorczości wychodzą naprzeciw początkującym i działającym już firmom potrzebującym fachowego doradztwa finansowo- księgowego, prawnego czy w zakresie marketingu przedsiębiorstwa. Poza bezpłatnymi usługami proponujemy korzystanie z częściowo odpłatnych usług doradczych. Podkreślam jednak, że opłata ma raczej charakter symboliczny, porównując stawki rynkowe za świadczenie usług doradczych. Stawka za 16- godzinne doradztwo w ramach asysty w rozpoczynaniu działalności gospodarczej wynosi zaledwie 160 zł. Z kolei asysta w prowadzeniu działalności gospodarczej obejmuje aż 24 godziny przy koszcie 240 zł.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki