Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorskie: Uwaga właściciele psów. Dziki zmieniły zachowanie względem nich. To przez wilki

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
Myśliwi skarżą się, że dziki atakują ich psy podczas polowań i robią to bez ostrzeżenia - mówi Tadeusz Lewandowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Sławno. - I oceniają, że to efekt bytności drapieżników, jakimi są wilki. Mówiąc jeszcze inaczej dziki się nauczyły, że wilki są dla nich śmiertelnym zagrożeniem. Czyli tak samo traktują psy.

Uwaga właściciele psów spacerujący w lesie

Nadleśniczy Tadeusz Lewandowski radzi, aby nie puszczać swoich pupili luzem w lesie, bo mogą zostać zaatakowane przez dziki.

Wilków jest coraz więcej, a są to drapieżniki objęte ochroną gatunkową - mówi Zdzisław Sieradzki, przewodniczący Powiatowej Izby Rolniczej w Sławnie. - Czy ona jest potrzebna? To osobna kwestia. My, jako rolnicy możemy najłatwiej zetknąć się z wilkiem i dlatego wszelka wiedza, która jest nam pomocna warta jest upowszechnienia. Coraz częściej słyszy się o ich bytności w powiecie sławieńskim. Dlatego warto także pilnować we wsiach psów, aby nie stały się łatwym łupem dla tych drapieżników lub, co gorsza, aby nie powstawały hybrydy wilka i psa.

Nadleśniczy Tadeusz Lewandowski mówi, że wilk z natury unika ludzi.

- Owszem mogą się zdarzyć wyjątki. Na przykład, gdy wilk jest chory i wówczas traci swój instynkt - akcentuje. - Jednak jeśli zdarzy się hybryda wilka i psa to może być ona problemem. Hybryda nie boi się człowieka - przestrzega.

Według Lasów Państwowych- po analizie danych zebranych w ramach regionalnych inwentaryzacji oraz monitoringu organizacji pozarządowych, można oszacować populację wilka na ponad 2 tys. osobników.

Według leśników wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi, nawet, jeśli zbliżają się do siedzib ludzkich, to jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu jedzenia. Najczęściej, jeśli podchodzą w nocy w pobliża siedzib, to ludzie nawet o tym nie wiedzą.

Jednak wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy zostaną oswojone - dokarmiane i przyzwyczajane do pobytu blisko siedzib ludzkich.

Nigdy nie dokarmiaj wilków, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy. Powiadom o ich obecności właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, pobliskie nadleśnictwo. Mieszkając w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami. Resztki żywności pozostawione na kompoście poza ogrodzeniem posesji, w szczególności kawałki mięsa i wędlin, mogą zwabiać wilki.

CZYTAJ:Taki widok możliwy jest tylko zimą. Jezioro Lubowidzkie zachwyca, wyjątkowe miejsca na Pomorzu na wyciągnięcie ręki! [ZDJĘCIA, FILM]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki